Évente egy egész kórháznyi szakdolgozó hagyja el Magyarországot

Az egészségügyben a bérek sok esetben nincsenek arányban az elvégzett munkával, a dolgozókra háruló felelősséggel – fogalmazta meg sarkos véleményét a hivatalából távozó Szabó Máté alapjogi biztos.

Az ombudsman az egészségügyi dolgozók élet- és munkakörülményeiről hivatalból indított vizsgálatának jelentése egyebek mellett megállapítja: több mint ezernyolcszáz orvosi állás betöltetlen. Az orvosok átlagéletkora 50,5 év, azaz a szakma rendkívüli módon elöregedett. Az elmúlt 5 évben az itthon dolgozó orvosok száma 14 százalékkal csökkent, különösen súlyos a szakorvoshiány. 2007-hez képest a négyszeresére nőtt az országot elhagyni kívánó szakdolgozók száma: évente annyi szakképzett ápoló, műtősnő keres állást külföldön, amennyire egy-egy város kórházában volna itthon szükség.

Az ombudsman az általa 2011-ben útjára indított „Beteg Jogaink – Egészséges Méltóság” elnevezésű projekt keretében hivatalból vizsgálta a kórházi ügyelet, valamint ezzel összefüggésben a rezidensek, illetve szakorvosjelöltek képzésével, foglalkoztatásával kapcsolatos problémákat. E vizsgálat hangsúlyos következtetése, hogy az ellátórendszer fenntartása sok esetben az abban dolgozó szakemberek elkötelezettségén múlik. Vizsgálati tapasztalatai egyben rámutattak az egészségügyi dolgozók méltatlan munkakörülményeire, jövedelmi helyzetére, valamint arra, hogy az utánpótlás kérdése évek óta égető probléma.

Szabó Máté jelentésében ugyan elismerte: a megkezdett bérrendezés jelentős lépés, de az több lépcsőben és nem feltétlenül az egészségügyi dolgozók beosztásához, aktuális személyi alapbéréhez igazodóan valósul meg, ami negatív irányba befolyásolta az ágazat békéjét, és erős bérfeszültséghez vezetett.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.