Búcsú a kormányőrségtől
Július 1-jén megszűnik a korábban leginkább kormányőrségként emlegetett Köztársasági Őrezred. Az egykor másfél ezres szervezet adta a kíséretet a védett állami vezetők mellé, biztosította az állami rendezvényeket, őrizte a fontosabb kormányzati létesítményeket.
Az őrezrednek nem sokkal az Orbán-kormány hivatalba lépése után a Honvéd utcai épületéből költöznie kellett, s tulajdonképpen már akkor lehetett sejteni, hogy az új hatalom más struktúrában gondolkodik.
Amikor megalakult a miniszterelnök egykori személyes testőrének vezetésével a Terrorelhárítási Központ, a kormányfő és a köztársasági elnök védelmét ez a kivételezett helyzetben levő – hazai viszonyok között példátlanul jól felszerelt és megfizetett – elit alakulat vette át.
Az országgyűlésről szóló törvény elfogadása pedig azt jelentette, hogy egy újabb feladatot vesznek el a kormányőrségtől: létrehozzák az Országgyűlési Őrséget, amely a házelnök irányítása alatt működik majd.
A Köztársasági Őrezred – amely állománya jelentős részét mára elveszítette – így lassan feleslegessé válik, hiszen a Sándor-palotát és a Szent Koronát is a honvédség őrzi. A létesítménybiztosítási és a delegációk kísérésével kapcsolatos feladatokat pedig egyre nagyobb arányban a rendőrség más szervezeti egységei látják el.
Ebben a helyzetben valóban nincs szükség arra, hogy egy főkapitány-helyettesi jogállású tábornok vezessen egy fantomhadsereget. A kormányőrség maradéka egyébként beolvad a Készenléti Rendőrség állományába.
A parlamenti őröket viszont a változás alig érinti majd: ugyanazok az emberek nagyjából ugyanazt a tevékenységet végzik tovább. A létszám azonban valamelyest bővül, mert az alapfeladatok ellátásához már nem számíthatnak a rendőrség segítségére. Vagyis: ha a szabadságolás vagy betegség miatt kiesik egy-egy ember, a házon belülről kell másikat a helyére állítani.