Brüsszelben ülésezett a Fogyatékosügyi Európai Parlament
A fogyatékos emberek támogatása nem jótékonykodás, hanem hosszú távon megtérülő, mindenki számára hasznos befektetés – mondta felszólalásában Kovács Ágnes, a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (MEOSZ) elnökségi tagja. A tanácskozás fő témája az volt, hogy milyen intézkedésekkel lehet biztosítani a fogyatékos emberek számára a válság idején az egyenlő jogokat és lehetőségeket.
Az előre megfogalmazott határozat szerint a szociális és emberi jogok háttérbe szorításával nem lehet elérni pénzügyi és gazdasági konszolidációt, a fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló ENSZ-egyezmény végrehajtása alól a kormányok nem bújhatnak ki a válságra hivatkozva. A határozat szorgalmazza azt is, hogy a fogyatékosügyi szervezeteket be kell vonni a döntéshozatalba.
Az említett ENSZ-egyezmény 2008-ban lépett hatályba, Magyarország másodikként ratifikálta, azóta 154 ország csatlakozott a megállapodáshoz. Az egyezmény célja, hogy előmozdítsa és biztosítsa a fogyatékossággal élő személyek alapvető emberi, polgári, politikai, gazdasági és szociális jogainak teljes körű és másokkal egyenlő gyakorlását, a velük született méltóság tiszteletben tartását. Az egyezményt az Európai Unió is ratifikálta 2010-ben.
A MEOSZ közleménye szerint Magyarországon "a válság mellett a téves kormányzati politika is súlyosbította e csoport helyzetét. A fogyatékossági támogatás 20 ezer forint körüli összege évek óta nem nőtt, az oktatás terén a szegregáció felé való visszalépés tapasztalható, a segédeszköz-ellátásra szánt források csökkenőben vannak." Az állam a szociális szolgáltatásokra is lényegesen kevesebbet költ - olvasható a MEOSZ közleményében.
A brüsszeli tanácskozás záróbeszédében Kósa Ádám fideszes európai parlamenti (EP-) képviselő - az EP fogyatékosságügyi munkacsoportjának elnöke, az EP egyetlen siket képviselője - úgy vélekedett, hogy bár az Európai Bizottság, az unió javaslattevő-végrehajtó intézménye késlekedik az európai akadálymentesítési indítványcsomag előterjesztésével, "inkább szülessen meg később ez a jogalkotási javaslat, minthogy gyenge lábakon álljon".
Kósa emlékeztetett arra, hogy az EP számos elvárást fogalmazott meg mind az Európai Bizottsággal, mind a tagállamokkal szemben. Ezek közül kiemelte a befektetés alapú szemlélet erősítését, a személyre szabott támogatások szükségességét és az információkhoz való könnyebb hozzáférés elősegítését. Emlékeztetett a fogyatékos emberek bevonásának szükségességére a jogalkotás területén.