Brüsszel nekimegy a röghöz kötésnek
„Napok kérdése”, hogy elmenjen a felsőoktatási törvénnyel kapcsolatos EU-s aggályokat összegző bizottsági levél Magyarországra – derült ki egy magas rangú bizottsági tisztségviselő tájékoztatásából. A levél az úgynevezett „pilot eljárás” része, ami tekinthető a kötelezettségszegési eljárás „előszobájának”, utolsó figyelmeztetésnek, de egyelőre nem jelenti a kötelezettségszegési eljárás megindulását.
A bizottság aggályai szerint a felsőoktatási törvény sérti a személyek szabad áramlásának uniós alapelvét. A magyar szabályozás szerint ugyanis a képzési idő kétszeresét Magyarországon kell ledolgozni az állami finanszírozásért cserébe. A bizottság és az oktatási államtitkárság között hónapok óta megy az egyeztetés, így a brüsszeli levél nem jelenthet majd meglepetést a magyar hatóságoknak. A pilot levélben felhívják a magyar fél figyelmét a kifogásolt szabály korrekciójára, ám ha a magyar hatóságok nem lépnek megnyugtató módon, akkor következő lépésben kötelezettségszegési eljárás indulhat.
Hoffmann Rózsa oktatásért felelős államtitkár februárban tárgyalt Brüsszelben, amikor közölte: szerinte nem sérti a személyek szabad áramlását a felsőoktatási törvény. Az államtitkár akkor azt mondta: nincs szó röghöz kötésről, vagy bármilyen kényszerről, hiszen – érvelése szerint – a hallgató választhatja a diákhitelt is, vagy azt, hogy családja finanszírozza tanulmányait. Az ügy egyébként Andor László foglalkoztatásért, szociális ügyekért és társadalmi összetartozásért felelős EU-biztoshoz tartozik.