Brüsszel kitart Gyurcsány cége mellett
A Fidesz szerint az Európai Bizottság a pályáztatás során nem tartotta magára nézve kötelezőnek azokat a szabályokat, amelyeket egyébként elvár a tagállamoktól, amikor kizárja a politikai összeférhetetlenséget. A kormánypárt ezt többször szóvá tette Brüsszelben, EP-képviselői pedig meghallgatást kezdeményeztek a parlament szakbizottságában.
Csütörtökön Walter Deffaa főigazgató a zárt ajtók mögött tartott vezetőségi ülésén megismételte a testület eddigi álláspontját, mi szerint egy tisztességes eljárás során a legjobb pályázókat választották ki a feladatra. Megerősítette: mivel a nyertesekkel keretszerződést kötöttek, minden egyes új szerződés megkötése előtt szigorúan ellenőrzik, hogy fennáll-e politikai összeférhetetlenség. A főigazgató az ülésen ígéretet tett arra, hogy kérésre eljuttatja az EP szakbizottságának az Altus Zrt. vezette konzorcium tanulmányát. Inge Grassle bizottsági elnök azt mondta, hogy ha így lesz, a dokumentumot nyilvános ülésen fogják megvitatni. Információink szerint Grassle a vezetőségi ülésen úgy nyilatkozott, hogy lezártnak tekinti az ügyet.
Deutsch Tamás fideszes EP-képviselő, a Költségvetési Ellenőrző Bizottság tagja, aki részt vett a vezetőségi ülésen, elismerte, hogy megmaradt az alapvető véleménykülönbség a Bizottság és a néppárt között. „Kínosnak" nevezte az Altus-ügyet, és fenntartotta azt a véleményét, hogy Gyurcsány az európai adófizetők pénzéből finanszírozza pártját, a Demokratikus Koalíciót. Szerinte a pártjuk működéséhez anyagilag hozzájáruló EP-képviselők nem tartoznak ebbe a kategóriába.
A dossziét közelről ismerő forrásaink szerint az uniós végrehajtó testület nem kíván politikai ügyet csinálni egy tisztán technikai kérdésből, és nem akar a jelentőségét meghaladó, intenzív diskurzust folytatni róla.