Botló Bajnai, állambiztonsági ellenőrzés, ledobott álarc

Magyar Nemzet: Államtitkár lesz a Tocsik-ügy vádlottja. Népszava: Ellenőrzik az új minisztereket. Magyar Hírlap: A Hit Gyülekezete az MDF-et támogatja ezentúl. Magyar Rádió: Nem került szóba a nem szavazók kizárása az SZDSZ frakcióülésén.

„Bajnai Gordon első botlásai" című cikkében a Magyar Nemzet arról tudósít, hogy a tegnap visszalépett Vahl Péter gazdasági miniszterjelölt helyére tudomása szerint a szocialisták részéről Puch László volt pártpénztárnok jelentkezett be, kinevezését viszont a szabad demokraták nem támogatják. „A közlekedési minisztérium államtitkári posztjára ugyanakkor megvan a jelölt: Boldvai László, az MSZP volt pártpénztárnoka. A politikust a Tocsik-perben 1999. február 8-án fogházbüntetésre, vagyonelkobzásra, illetve pénzmellékbüntetésre ítélték. A nógrádi MSZP-szervezet elnökét azonban egy új eljárásban a Legfelsőbb Bíróság jogerős ítéletében végül felmentette az ellene felhozott vádak alól."

„Ellenőrzik az új minisztereket" címmel írja a Népszava, hogy „öt miniszterjelölt legszigorúbb, C típusú nemzetbiztonsági ellenőrzését rendelte el a kormányfő. Balázs Péter, Hónig Péter, Oszkó Péter, Vahl Tamás és Varrga Zoltán töltötte ki a kérdőíveket." (Mint tudjuk, közben Vahl Tamás visszalépett. A szerk.) A Bajnai-kormány többi leendő tagja előző beosztása kapcsán már átesett az ellenőrzésen. „A Nemzetbiztonsági Hivatalnak a vizsgálatra legfeljebb 60 nap áll rendelkezésére, mely indokolt esetben 30 nappal meghosszabbítható. A gyakorlat szerint azonban az ellenőrzés akár néhány nap alatt is elvégezhető. Ekkor az NBH a szakvéleményét a vizsgálatot elrendelő személynek - ez esetben a miniszterelnöknek - adja át. Ő megismerve az esetleges biztonsági kockázatot, döntése kialakításánál azt szabadon mérlegelheti."

„Ledobta álarcát a Magyar Demokrata Fórum, és a szocialisták jelöltje mellé állt Pécsett", írja címlapján a Magyar Hírlap. A harmadik oldalon kinyomtatott cikkben pedig így folytatja: „A magát jobboldalinak nevező MDF az MSZP-s Szili Katalint támogatja a pécsi időközi polgármester-választáson." Páva Zsoltot a lap értesítette erről, mire a fideszes jelölt így kommentált: „Kibújt a szög a zsákból". Az újság értesülése szerint „a Hit Gyülekezete ezentúl nem az SZDSZ-t, hanem az MDF-et segíti majd a választási kampányokban. Úgy tudjuk, a kisegyház tagjai bekapcsolódnak az ajánlószelvények gyűjtésébe is. Az MDF-et segítő Political Capitalnak köszönhető az új partner, amelynek több ezer tagja van. A politikai elemző cég liberális kapcsolatai segítségével érkezett a párthoz az EP-lista vezetője, Bokros Lajos is."

Horn Gábor, az SZDSZ ügyvivője a Magyar Rádióban azt mondta, a párt frakcióülésén nem került szóba annak a három képviselőnek a kizárása, akik nem szavazták meg a Gyurcsány Ferenc elleni bizalmatlansági indítványt, a kizárást kezdeményező politikus sem támogatta az eltávolításukat. (Kedden a parlamentben Béki Gabriella, Gulyás József és Velkey Gábor nem szavazta meg a Gyurcsány Ferenc elleni bizalmatlansági indítványt.)
A szabad demokrata képviselő a közszolgálati rádiónak nyilatkozva megjegyezte, hogy a kizáráshoz amúgy is a frakció kétharmados döntése szükséges. A vita ugyanakkor nincs lezárva, egy működőképes frakciónak fegyelmezettnek kell lennie, be kell tartania a szabályokat, így az ügy nem maradhat következmények nélkül. Horn az új kabinet programját reálisnak, színvonalasnak és megvalósíthatónak nevezte, ami nyugalmat hozhat Magyarországnak.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.