Boross: nemzetek sokasodtak, mi pedig egyre fogyunk

Egy nemzet fájdalmából fakad az emlékezés, de kegyelettel kell adóznunk azon hősök előtt, akik ezer éven át védték a hazát - hangozatta Boross Péter, a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság elnöke a magyar hősök emlékünnepén.

Boross Péter korábbi miniszterelnök vasárnap a rákoskeresztúri Újköztemetőben, a Magyar Katonahősök Emlékművénél mondott beszédet. Mint mondta, a magyar nemzet azért létezik még, mert valamikor, valakik nem féltették életüket adni a megmaradásárért, és a haza érdekében bátrak voltak, amikor annak kellett lenni; mai katonáink a hazáért fegyvert fogók méltó örökösei.

Boross Péter volt miniszterelnök, a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság elnöke beszél a Magyar Hősök Emlékünnepén, a rákoskeresztúri Újköztemetőben
Boross Péter volt miniszterelnök, a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság elnöke beszél a Magyar Hősök Emlékünnepén, a rákoskeresztúri Újköztemetőben

A Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság elnöke felidézte, hogy hosszú szünet után lehet újra emlékezni a hősökre, a hazáért életüket áldozó katonákra. Az Országgyűlés 2001-ben iktatta törvénybe a Magyar Hősök Emlékünnepét. 1925 és 1944 között nemzeti ünnep volt ez nap, ám a II. világháború után politikai üzenete és eszmeisége miatt a megemlékezést tiltották.

Boross Péter hangsúlyozta: nemzetek sokasodtak, mi pedig egyre fogyunk, mára megváltozott a világ, mások az erények, a követelmények, de hőseink példája kötelez minket. Katonára, katonaságra mindig szükség van egy országban - jelentette ki. Az egykori miniszterelnök beszédében úgy fogalmazott: a legutolsó háború, amiben részt vettünk, iszonyatos pusztítást végzett, de nemcsak a frontkatonák haltak hősi halált, hanem azok az emberek is, akiket vagonokban hurcoltak el, fogolytáborokban vesztették életüket, akiket az utcán fogdostak össze. "Ők is a mi katona halottaink" - jelentette ki.

Tömböl László vezérkari főnök arról szólt, hogy a honvédelemre nevelés nem ünnepnapi kötelezettség. A vezérezredes úgy fogalmazott: a háborúk indítását a hatalom birtokosai döntik el, a hadműveleteket stratégák tervezik, de a harcokat katonák vívták és vívják meg, akik közül sokan nem érik meg a békét. Utánuk csak fejfák, jeltelen sírok és az emlékezés marad meg. Emlékezni kell, mert a nemzetet történelméből él, abból merít erkölcsi erőt - fűzte hozzá.

A magyar honvédség vezérkari főnöke rámutatott: a Magyar Köztársaság környezetében most béke van, azonban napjainkban is léteznek a biztonságot veszélyeztető körülmények. Megjegyezte, a magyar katonák másfél évtizede vesznek részt külföldi kiküldtetésekben, és a magyar honvédség legújabb kori küldetésének is vannak áldozatai. Irakban Nagy Richárd szakaszvezető, Afganisztánban Kovács Gyula főtörzsőrmester, és Nemes Krisztián százados halt hősi halált kötelességteljesítés közben - emlékezett a vezérezredes.

A rákoskeresztúri Újköztemetőben katonai tiszteletadás mellett megkoszorúzták a Magyar Katonahősök Emlékművét. Elhelyezték Sólyom László államfő és Szili Katalin házelnök koszorúját, és lerótta tiszteletét Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság volt elnöke is.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.