Bokros: az adócsökkentés csak az államadósságot növelné
Bokros Lajos hangsúlyozta, a felemelkedéshez nem ígéretekre, hanem az élet minden területén reformokra van szükség. "A jó néhány párt kampányszlogenjei között szereplő adócsökkentés ugyanis jelenleg csak a költségvetési hiányt és az államadósságot gyarapítaná" - vélekedett.
Márpedig tarthatatlan állapot, hogy ez utóbbi törlesztésére ma már többet fordít a magyar állam, mint a családok és a gyermekvállalás támogatására - fogalmazott a politikus, aki kitért arra is: elengedhetetlen, hogy Magyarország alkalmazkodjon végre a munkaerőpiac rugalmatlanságához.
"Tudomásul kell vennünk, hogy a globális válság örökre leértékelte a segédmunkát" - magyarázta. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne volna hatalmas igény jó szakemberekre - tette hozzá, majd újságírói kérdésre válaszolva kitért arra is: a jelenleginél sokkal kevesebb felsőoktatási intézmény is elég volna hazánkban.
"Teljesen felesleges 77 önálló főiskolát és egyetemet működtetnünk. Ez háromszoros pazarlás, hiszen a diák ideje, a tanár munkaereje és az adófizetők pénze is veszendőbe megy" - mondta. Bokros Lajos szerint az iskoláknak a gazdaság szereplőihez hasonlóan versenyhelyzetben kellene működniük.
Mint ahogyan a teljes állami és önkormányzati intézményhálózatra igaz, hogy nem csupán önmaguk fenntartására kellene törekedniük, hanem versenyképes szolgáltatást nyújtaniuk saját területükön. Mindehhez azonban - az egészségügyi, nyugdíj-, közigazgatási és adórendszer évtizedek óta húzódó átalakításához hasonlóan - a mennyiségi mellett szemléletbeli, szerkezeti és minőségi változások, azaz reformok kellenek - közölte az MDF kormányfőjelöltje.
Bokros Lajos szerint ugyanis csak ez az út vezet el oda, hogy az embereknek ne segélyre, az intézményeknek ne plusztámogatásra, a cégeknek pedig ne állami megrendelésre legyen szükségük a boldoguláshoz.