'Bíróság elé állítják' a Tettrekészt

Több ponton törvénysértő az ügyészség szerint a tavalyi EP-választás előtt a Jobbikkal együttműködési megállapodást kötött Tettrekész Magyar Rendőrség Szakszervezete alapszabálya és a szervezet működési gyakorlata. A Tolna Megyei Főügyészség a héten keresetet nyújtott be az érdekképviselet ellen a megyei bíróságon, s indítványozták Szima Judit elnök beidézését.

A főügyészség a héten keresetet nyújtott be a Tolna Megyei Bíróságon a Tettrekész Magyar Rendőrség Szakszervezete ellen - mondta a Népszabadság kérdésére válaszolva Himmelné Ökrös Magdolna, a főügyészség szóvivője.

Az ügy előzménye: tavaly májusban kisebb közéleti botrányt kavart, amikor az 5300 aktív hivatásos rendőrt tömörítő Tettrekész együttműködési megállapodást kötött a Jobbikkal egy rendőrségi épületben. Ebben a Tettrekész szakmai segítségét ajánlotta a Jobbik rendészeti programjának elkészítéséhez, a szélsőjobboldali párt pedig azt vállalta, hogy a rendészeti vezetők kiválasztási rendszerének módosításakor figyelembe veszi a szakszervezet véleményét.

A megállapodást valamennyi párt aggályosnak tartotta amiatt, hogy a rendőrség (tagjainak egy része) az egyezség révén politikai befolyás alá kerül. Az egyik rivális szakszervezet a rendőrség működőképességét veszélyeztető lépésnek minősítette a paktumot. Draskovics Tibor akkori igazságügyi és rendészeti miniszter azonnali vizsgálatot rendelt el. Az ORFK elsősorban a szakszervezet vezetője, Szima Judit elnök nyilatkozatainak a törvényességét vizsgálta, majd a megállapításait átadta az ügyészségnek.

A főügyészség egyebek között azt kérte a bíróságtól, hogy tűzzön ki tárgyalást a szakszervezet ügyében, és idézze meg a szervezet elnökét, Szima Juditot. Továbbá: kötelezze a Tettrekész szakszervezetet kongresszus megtartására, ahol pótolhatják, illetve kijavíthatják az alapszabályban és az érdekképviselet működésében feltárt hiányosságokat, hibákat.

A Tettrekésznek jelenleg nincs ügyintéző-képviselő testülete, s az alapszabálya sem rendelkezik róla. Formailag léteznek, ám a gyakorlatban nem működnek a szakszervezet ellenőrző, gazdasági és felügyelő bizottságai, a tagság ilyen kérdésekben senkitől nem kaphat segítséget. E testületek tagjai közül többen már nem is tagjai a szakszervezetnek.

Keresetével a főügyészség el kívánja érni a Jobbik és a Tettrekész együttműködési megállapodásának felmondását, mivel az vállalásokat is tartalmaz, amelyek egyértelműen politikai tevékenységre utalnak, politikai szerepvállalásra késztetik a tagságot.

Törvénysértőnek tartja az ügyészség a szakszervezet azon gyakorlatát is, amely szerint a jogi- és érdekképviseletért hozzá forduló tagjaitól a szakszervezet három éves hűségnyilatkozatot kért (a képviseletre megbízási szerződés formájában kérhette fel a tagság a szakszervezetet), amivel sértette a szakszervezeti tagság törvényben megfogalmazott önkéntességének elvét.

Anomáliákat észlelt a főügyészség a Tettrekész tagtoborzási gyakorlatában is. Emellett arra is kérte a bíróságot, kötelezze a szakszervezet majdani ügyintéző képviseleti szervét azoknak az ügyészségi óvásoknak, kifogásoknak, és jelzéseknek az áttekintésére és beépítésére a működési gyakorlatukba, amelyeket az utóbbi hónapokban az érdekképviselet ellen benyújtott panaszok alapján hoztak.

 

Szima Judit és Vona Gábor írta aláírja a Tettrekész és a Jobbik megállapodását 2009. május 18-án
Szima Judit és Vona Gábor írta alá a megállapodást május 18-án
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.