Bilincsbe verve vitték el a gimnazistákat
Az esetről az iskolát fenntartó Dzsáj Bhím (Segítő Kéz) buddhista közösség vezetője, Orsós János számolt be az index.hu-n. Orsós szerint a fiatalokat a rendőrség a múlt héten már kihallgatta, miután két lány egy fiú miatt összekapott. A mostani előállításnak, mint mondta, semmilyen tudható alapja nincs, a kényszerintézkedést pedig teljesen érthetetlennek nevezte.
Orsós elmondta, hogy az épületet körbekerítették a rendőrök, majd bementek az épületbe, ahol a tanárok füle hallatára cigányozni kezdtek. Orsós az iskola igazgatójával, Derdák Tiborral a gyerekek után ment a helyi rendőrőrsre, ahol "Na, megjött a Dzsáj Bhím! Takarodjanak innen!" – felkiáltással fogadták őket. Végül csak Derdáknak engedték meg, hogy maradjon, miután közölte, hogy igazgatóként felelős a gyerekekért, de Orsóst és a cigány önkormányzat vezetőjét kidobták.
Az Index szerette volna megtudni, mi indokolta az indokolatlanul erélyesnek tűnő rendőri fellépést, illetve hogy mi a megyei főkapitányság álláspontja a cigányozással kapcsolatban. A rendőrség nem válaszolt.
Kiadtak viszont egy hírt, amelyben a megyei rendőrség egy közleményben tudatta: csoportosan elkövetett garázdasággal és személyi szabadság korlátozásával gyanúsít a rendőrség négy fiatalkorút, három lányt és egy fiút. Négy fiatal a sajókazai iskolában inzultált egy 17 éves lányt, a rendőrök gyanúsítottként hallgatták ki őket; tettüket beismerték, panasszal a rendőri intézkedéssel szemben nem éltek. A Borsod Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője, Dobi Tamás elmondta, hogy "a fiatalokat nem vették őrizetbe" (forrás: MTI). Arról, hogy pontosan mi állhat a háttérben, erlauer blogjában lehet olvasni.
Orsós arra gyanakszik, hogy a rendőrök valójában a népszámlálási nyomozás sajtóvisszhangja miatt próbálnak bosszút állni. A rendőrség a két sajókazai romatelepen a romák vallási hovatartozására vonatkozó népszámlálási kérdésre adott válaszok nyomozati felhasználásához gyűjtött hozzájárulásokat. Az adatokat azonban a cenzust lebonyolító KSH, ha tehetné, sem tudná kiadni, azok ugyanis nem névhez kötöttek.
Öntudatosabbak, szervezettebbek
Az elhúzódó konfliktus hátterében az áll, hogy a buddhista közösség missziós munkája eredményeképpen a helyi romák öntudatosabban, szervezettebben képviselik a jogaikat és az érdekeiket, írja az Index, ami sérti az évtizedek alatt kialakult status quót, és erős többségi ellenállásba ütközik.