Bepanaszolták a hitelezők Szócskát Orbán Viktornál
Az egészségügyi államtitkárság körlevelet küldött valamennyi kórháznak, melyben a most államosított 40 intézménynek egyértelműen megtiltják, hogy kifizessék, a többieknek viszont csak ajánlják, hogy egyelőre ne fizessék ki a beszállítókat. Az államtitkárság ugyanis valamennyi beszállítóval "csomagban" újratárgyalná a számlákat.
Szócska Miklós államtitkár minden fillért megfogna ágazatának, és arra számít, hogy a „volumen” nagysága miatt jelentős engedményeket kaphat még a végösszegből az egészségipartól. A hitelezőknek viszont, akik jó ideje várnak a pénzükre, nem tetszik az eljárás. Szerintük az átlagos haszonkulcs már most sem fedezi költségeiket. A pénzpiaci folyamatok őket sem kímélik, sőt a nem fizető kórházak megrendeléseit bankhitelből finanszírozzák. Ennek költsége már most nagyobb, mint amennyit behajthatnak a lejárt adósságokból – állítják.
Lapunknak több beszállító arról számolt be, hogy lényegében a tőketartozásból kér engedményt a kormányzat, azt pedig egyetlen gazdasági társaság sem engedheti meg magának. A Honvédkórházban tárgyalók azt is jelezték, hogy az intézmény a tőketartozása 85 százalékát szeretné csak kiegyenlíteni, valamint azt is kérték a beszállítóktól, hogy legalább öt százalékkal támogassák „kórházfejlesztési alapítványukat.” Volt olyan, aki egyenesen úgy fogalmazott, hogy ez egyenesen nyílt felkérés a korrupcióra. Ez az öt százalék becsléseik szerint százmilliós nagyságrendet jelenthetett, miközben a megrendelésekhez közbeszerzési eljárással jutnak, azaz eleve nyomott áron értékesítenek.
A számlák kifizetését leállító tárcakörlevelet Tóth Zoltán, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára is meglehetősen nehezményezi. Mint mondta: tagvállalataik érdekképviseleteként november közepén már tettek egy engedményes ajánlatot. Eszerint ha a kórházak 2011. december 31-ig megfizették volna a beszállított áruk és az elvégzett szolgáltatások ellenértékét jelentő, lejárt határidejű tartozások kilencven százalékát, március végéig pedig a fennmaradó tíz százalékot, a cégek elengedik a késedelmi kamatokat, és továbbra is biztosítják a zavartalan gyógyító munkához szükséges készenléti raktárak folyamatos feltöltését. Hozzátette: szívesen tárgyalóasztalhoz ülnek, de közben elvárják, hogy a kórházak a rendeletben meghatározott 27 milliárdból utalják át tartozásaikat hitelezőiknek.