Kényszerállamosítanák az alapítványi szakiskolákat
Erre egyebek mellett a fejkvóta korlátozásával próbálják rákényszeríteni az alapítványi szakiskolákat. Az állam évenként megadja, mely szakmák képzését támogatja a fejkvótával korlátlanul, korlátozottan és egyáltalán nem. Az alapítványi iskolák által oktatott szakmák a korlátozottan támogatott kategóriába esnek általában, ám itt a minisztérium darabra megadja, hogy az egyes iskolafenntartók hány támogatott helyet kapnak. Az alapítványiak nem sokat. A támogatott helyek túlnyomó részét ugyanis a szakképzési centrumoknak átadott iskolák kapják.
Idén januárban újabb rendelet, újabb kényszerítő eszköz jött ki. Eszerint a magánfenntartású szakiskoláknak a helyi szakképzési centrum tagintézményévé, vagy pedig egy már tagintézmény iskola telephelyévé kell válniuk - emlékeztett a 444.hu. Ezzel az alapítványok, amelyek kifejezetten egy-egy ilyen iskola működtetésére alakultak, elveszítenék működésük célját és így lényegében meg is kellene szűnniük. Az iskolák átadása pedig úgy történne, hogy eszközeiket, vagyonukat ingyenes használatra kapná meg az állami szakképzési centrum. Ezt nevezi a 444.hu cikkírója az iskolák téeszesítésének. Aki ezt nem fogadja el, az a 2016 őszén induló iskolaévben már nem indíthat új évfolyamot.
Az Alapítványi és Magániskolák Egyesülete (AME) tárgyalásokat kezdeményezett egyebek mellett a jelenlegi rendelet eltörlésére, magán szakképzési centrumok létrehozására és a az állami szakképzési centrumokhoz társulási formában való kapcsolódásra, de a minisztérium egyelőre nem enged.
A „téeszesítés" a 444.hu szerint mintegy kétszázhúsz magániskolát érint országosan.