Hatalmas lepedőkön fogunk választani áprilisban
Maradéktalanul teljesülni látszik a Fidesz célja, és az új választási szabályok következményeként várhatóan minden eddiginél több jelölt és politikai szervezet szerepelhet majd a szavazólapokon április 6-án. Ebben a helyzetben a kormányoldal nagyjából kétmilliós stabil támogatói köre döntheti el az eredményt, mert a bizonytalanok a rekordszámú indulóval szembesülve könnyen szétszavazhatnak majd.
A jelöltállítás határideje hétfő délután négy órakor letelt, és az utolsó adatok szerint több mint 2200 egyéni jelölt adta le az ajánlóíveket. A 106 körzetben a Fidesz-KDNP, a baloldali Összefogás, illetve a Jobbik biztosan indíthatja saját emberét, és az LMP is igen közel jutott ehhez: 104 választókerületben adták le az ajánlóíveket, de még nem mindegyiket fogadták el.
Egyelőre bizonytalan azonban, hogy összesen mennyien indulhatnak majd, mert a jelöltek egy részét nem vették hivatalosan nyilvántartásba. Ez utóbbi feltétele, hogy a választási irodák ellenőrizzék, sikerült-e legalább ötszáz érvényes támogató aláírást szerezni.
Mindazonáltal meglepetés van készülőben, mert 2010-ben mindössze 810-en versengtek a 176 egyéni választókerületi mandátumért, és az eddigi csúcsot jelentő 1900 jelöltet 1994-ben vették nyilvántartásba. Akkor körzetenként átlagosan valamivel több mint tízen indultak, most viszont kétszer ennyien is lehetnek. Egyes helyeken az sem kizárt – például a pécsi 1-es választókerület ilyen –, hogy jóval több, mint harminc név kerülhet a szavazólapokra.
Az országos listát állító pártok köre is rendkívül népes lesz. A még korántsem végleges adatok szerint választási szakértők nem tartják kizártnak, hogy akár harminc politikai szervezetnek lesz listája. Ez azt jelenti, hogy rájuk valamennyi szavazókörben voksolni lehet, és ha bármelyikük eléri az öt százalékot, négy-öt fővel saját parlamenti frakciót alakíthatnak.
A Fidesz-KDNP, a Jobbik és az Összefogás listáját már nyilvántartásba vették, míg az LMP esetében még nem született döntés. A listaállítás feltétele egyébként, hogy egy párt a fővárosban és kilenc megyében legalább 27 jelöltet indítson. A devizahiteleseket védő A Haza Nem Eladó Mozgalom hetven, a magát kommunistának valló Munkáspárt 37 körzetben adta le az aláírásgyűjtő íveket, és már bejelentette saját listáját.
Még több mint húsz szervezetnek van azonban esélye arra, hogy ezt a feltételt teljesítse. A Schmuck Andor vezette nyugdíjasvédő Szociáldemokraták 92, az MDF-utódszervezet Jólét és Szabadság Demokrata Közösség (JESZ) ennél is valamivel több körzetben indulna. Az Új Magyarország Párt (ÚMP) és az Új Dimenzió Párt (ÚDP) – mindkettő mögött Táncsics Péter, az MSZP korábbi kőszegi, a közpénzek lenyúlása miatt elítélt ex-szocialista Zuschlag Jánossal kapcsolatba hozható vezetője állhat – ugyancsak állíthat listát.
A bázisdemokrata Seres Mária Szövetségesei (SMS), a Sportos és Egészséges Magyarországért Párt (SEM), az FKGP, a Szili Katalin korábbi szocialista házelnök vezette Közösség a Társadalmi Igazságosságért Néppárt (KTI), valamint a Magyar Cigánypárt szintén magasan megugorja a küszöböt. Ugyancsak teljesíti a feltételeket a teljesen ismeretlen Magyar Cselekvő Párt (Macsep) is.
Különösen érdekes az Együtt 2014 Párt, amit Hagyó Miklós egykori szocialista főpolgármester-helyettes volt munkatársa, illetve a Schmuck Andor vezette szocdemek szóvivője gründolt. Ez a szervezet sikeresen „lenyúlta” a Bajnai-féle Együtt nevét, ami a választók körében nem kis zavart kelthet. Hasonlóképpen bizonytalanságot okozhat a Szepessy Zsolt volt monoki polgármester alapította radikális Összefogás Párt (ÖP), amelyet a baloldali Összefogással téveszthetnek össze. Szepessy mellett szól, hogy ezt a pártot már korábban bejegyeztette.
Vannak még más meglepetésszervezetek is. Ilyen az Európai Roma Keresztények Jobblétéért Demokratikus Párt, a Zöldek, a Magyar Gazdaság Párt, egy másik szocdem formáció, az MSZDP, az Elégedetlenek Pártja, az MCF Roma Összefogás vagy a Szabad Magyarok Pártja. Ha ezek jelöltjeit hivatalosan nyilvántartásba veszik, lehet országos listájuk.
Szakértők szerint ilyen körülmények között megkérdőjelezhető akár a választás komolysága is, hiszen többen szinte bizonyosan csak az egyéni jelölteknek járó egymilliós, illetve a pártokat megillető 150 milliótól hatszázmillióig terjedő állami támogatás miatt indulnak. Például a már hivatkozott pécsi körzetben hat független jelölt indulna, de ez nem kivételes jelenség. Másfelől vannak olyan formációk is, amelyek létrehozása kizárólag a zavarkeltést, az ellenzéki választók megosztását szolgálja.
A jelöltek hatalmas száma a szavazás lebonyolításában is komoly technikai nehézségeket okoz. A pártlistán például a szervezetek egymás mellett szerepelnek, és nem nehéz kiszámolni, hogy 30 országos listát állító párt esetében a szavazólap másfél méteresnél is hosszabb lesz. Hasonló a helyzet az egyéni jelölteknél, bár ott egymás alatt sorolják a neveket és az őket indító jelölő szervezeteket. Ahol 25-30 egyéni jelölt indul, az a szavazólap is jóval hosszabb lesz egy méternél.