Bejött a kormány kampánya, nő az idegenellenesség
A Publicus adatai szerint egy év alatt az elmúlt egy évben érdemben növekedtek a menekültekkel szemben ellenérzések. Most a megkérdezettek többsége (50 százalék, 44 ellenében) nem gondolja úgy, hogy a menekülteket emberségesebben kellene kezelni, és kétharmad (63 százalék) szerint nem kötelességünk segíteni rajtuk. Az elmúlt egy évben mindkét mutató megfordult.
A kutatás alapján azonosítható egy kétharmados (67 százalék) menekültellenes csoport, és csak minden ötödik megkérdezett (18 százalék) szolidáris a menekültekkel. Minden társadalmi csoportban többségben vannak a menekültellenesek, leginkább az MSZP-szavazók (37 százalék), és a bizonytalanok (23 százalék), valamint a diplomások (40 százalék) és a fővárosiak (28 százalék), akik körében az átlagosnak nagyobb szolidárisak aránya.
A kormány által kezdeményezett, úgynevezett kvóta-népszavazáson a megkérdezettek 53 százaléka ígéri biztosra a részvételét. Ez – hibahatáron belüli – növekedés az előző hónaphoz (50 százalék) képest. Legaktívabbnak a Fidesz (73 százalék) és Jobbik (57 százalék) támogatói tűnnek, míg legkevésbé a bizonytalanok (44 százalék) és az MSZP szavazók (31 százalék) ígérik biztosra a részvételüket. A megkérdezettek 67 százaléka nemmel szavazna.
A népszavazás fontosságáról azonban ellentmondásos eredmények születtek: a választók kétharmada (68 százalék) szerint semmiképp nem lesz kényszer-betelepítés, mert az embereket nem lehet kényszeríteni arra, hogy oda költözzenek ahova nem akarnak, a válaszadók több mint fele (52 százalék) szerint pedig az ügy népszavazás nélkül is megoldható, így felesleges erre költeni. 57 százalék egyetért azzal az állítással, hogy a kormány az emberek félelmeire épít.