Befogott szájak a 'sajtó-szabadság téren'
Fél órára a „sajtó-szabadság tere" lett a fővárosi Szabadság tér; amikor egy civil egyetemi csoport internetes kezdeményezésére közel kétezer ember tüntetett az Orbán-kormány médiatörvénye ellen.
A szervezők üres, fehér transzparenseket emeltek, ezzel utalva az újságok üres címlapjaira. Kikötötték korábban, hogy pártpolitikusokat nem szeretnének látni a rendezvényen; ezzel biztosítva, hogy a demonstráció abszolút civil, hiteles kezdeményezés legyen. Ennek ellenére a tömegben felbukkant többek között Eörsi Mátyás és Gulyás József volt szabaddemokrata képviselő és Oroszvári Péter, a szocialisták ifjúsági szervezetének számító Societas alelnöke is.
A civil csoport felszólalói közösen olvasták fel beszédüket, meg-megszakítva azzal, hogy befogták egymás száját beszéd közben; ezzel szimbolizálva a fideszes médiatörvényben rejlő lehetőségeket.
A felszólalók elmondták, hogy felelős állampolgárokként kötelességük kiállni a demokrácia és a jogállam mellett akkor, amikor a hatalom a jogállami kereket erőszakkal lebontja. Úgy vélik, az Orbán-kormány terve, hogy azonos véleményszolgáltatásként kezelje a teljes magyar sajtót; ami elfogadhatatlan. „Felnőtt emberek vagyunk!" - mondta az egyik felszólaló, amire megérkezett a tömegből az első „Viktor, takarodj!" kiáltás is; az egymás száját befogó jelenetet pedig a tömeg „el a kezekkel!" kiáltással kommentálta.
A szónokok felhívták a figyelmet, hogy a médiaszabályozásban szereplő „közerkölcs" és „emberi méltóság" olyan gumiszabályok, amelyek bármilyen tartalommal megtölthetőek. Ha pedig ezek megsértése miatt bírságot szabhat ki a hatóság, úgy az - épp a fogalmak pontos kibontásának hiányában - önkényre adhat lehetőséget. „Ez a törvény csak fenyeget és sérti a sajtószabadságot!" - fogalmazott egyikük.
A demonstrálók felidézték Belénessy Csaba új MTI-vezér egyik - a jelenlegi kormányzat felé való lojalitásról szóló - nyilatkozatát is, amelyben azt mondta: „az nem megy, hogy elfogadjuk a tisztséget, majd szembeszegülünk a megbízóval!"
A demonstráló egyetemisták szerint olyan rendszert kell kiépíteni, amely a lehető legnagyobb távolságot tartja a pártpolitikától, hiszen csak egy „kiegyensúlyzott média tud kellő ellensúlyt jelenteni a hatalommal szemben". A felszólalók egyike a Kádár-korszakból ismert gyakorlathoz hasonlította a mostani médiatörvényt, hozzátéve: ha ezt az uniós belépésünk előtt hozták volna meg, bizonyosan nem nyerünk felvételt az európai közösségbe.