Bátor város: Mohács elítélte az Európai Parlamentet
A mohácsi képviselő-testület teljes egységben hozta meg említett határozatát. Igaz, a grémiumban csak fideszesek és jobbikosok szavaztak, mivel LMP-s eleve nincs is a testületben, az egyetlen szocialista képviselő pedig a napokban kitelepült Ausztriába, s pártja városi szervezete még nem gondoskodott pótlásáról.
Megpróbáltuk elérni a napirend előterjesztőjét, Szekó József polgármestert, ám a várost 1998 óta irányító fideszes politikus nem vette fel a telefonját. Elértük viszont az egyik alpolgármestert, a szintén fideszes Lajdi Antalné nyugdíjas pedagógust, aki azzal indokolta a testület határozatát, hogy az EP hazánkat ért kritikája a média hazugságaira épül.
Amikor megjegyeztem, hogy a kormány számos ponton megfogadta az EP bírálatát, és a miniszterelnök jelezte, nem zárkózunk el további változtatásoktól sem, akkor Lajdiné ekképp reagált: „mindent nem vonunk vissza! Egyébként is: másnak Európa elnézi azt, amit nekünk nem.”
Arra kértem a pedagógust: mondjon példát arra, hogy melyik országgal kivételezett az EP hasonló ügyekben? Lajdiné erre nem tudott példát hozni, inkább a következő szavakkal folytatta: egy nemzeti érzelmű embert sért, hogy Európa beleszól a törvényhozásunkba. Megjegyeztem, hogy amikor Magyarország kérte az uniós tagságát, akkor tudta: nem hozhat olyan jogszabályokat, amelyek sértik a közösségi jogokat és konvenciókat. Az alpolgármester ingerülten válaszolt erre: nehogy már „Cohn-Bendit”-ek és a Clintonné mondja meg, mit kell tennünk, és ki kaphat nálunk frekvenciát!
Azzal érveltem, hogy nemcsak a két említett politikus, hanem az EP többsége ítélte el több jogszabályunkat, mivel azok veszélyeztetik a demokráciát. Lajdi Antalné nem vitázott tovább, búcsúzásul azt javasolta, beszéljek a polgármesterrel. Kísérletet tettem erre, de Szekó József kikapcsolta a telefonját.