Bárándy köti az ebet a karóhoz
Közleményben reagált vasárnap Bárándy Gergely szocialista országgyűlési képviselő a Magyar Bírói Egyesület szombati nyilatkozatára, amelyben a szervezet élesen bírálta az ellenzéki politikusnak egy pénteki megnyilatkozását. Bárándy a bírói egyesület által kifogásolt közleményében akkor úgy fogalmazott: "Orbán Viktor 'barátnőjén', az Országos Bírósági Hivatal (OBH) új elnökén, Szájerné Handó Tündén keresztül veszélyezteti az igazságszolgáltatás függetlenségét és a pénzügyi stabilitást".
Az MSZP-s honatya legfrissebb reagálásában azt írja: "Országgyűlési képviselőként és a megszüntetett OIT volt tagjaként nem csupán lehetőségem, hanem kötelességem felhívni a figyelmet arra, hogy az új szervezeti törvény súlyosan veszélyezteti a függetlenséget, s ha van olyan bírósági vezető, aki politikai megrendelést teljesít, annak tette nem marad következmények nélkül. Kötelességem ezt megtenni éppen a munkájukat tisztességesen végző közel háromezer bíró, a jogkereső állampolgárok, valamint a demokrácia védelmében."
Bárándy nem csodálkozik rajta, hogy a Magyar Bírói Egyesület védi az igazságügyi reformot, hiszen - saját honlapjuk tanúsága szerint - több olyan ülésükön is tárgyalták a tervezetet, ahol az igazságügyi államtitkár és több kormánypárti képviselő - például az a Gulyás Gergely, aki azonnal csatlakozott az egyesület közleményéhez - is rendszeresen felszólalt, ellenzékiek viszont nem kaptak meghívást. A "tisztelet okán" a szocialisták eddig nem tiltakoztak ez ellen, "de ha az egyesület politikai vitába bonyolódik", akkor ezt most utólag Bárándy megteszi.
A közlemény szerint a Magyar Bírói Egyesület alapot szolgáltatott a Fidesznek ahhoz, hogy a kormánypárt rájuk és az ő egyetértésükre hivatkozva anélkül nyújtsa be a bírói önkormányzatot felszámoló bírósági szervezeti és jogállási törvényt, hogy azt egyeztette volna a Legfelsőbb Bíróság elnökével és az Országos Igazságszolgáltatási Tanáccsal.
Bárándy emlékeztet rá, hogy "az egyesület nem adott ki közleményt sem akkor, amikor a bírák döntési jogát korlátozó semmisségi törvény volt napirenden, sem akkor, amikor a bírói kar 10 százalékát kényszerítettek nyugdíjba, de most fontosnak tartotta. Bízom benne, hogy az egyesület eddigi működéséhez híven a jövőben is a 2900 bíró, s nem a most megválasztott néhány bírósági felsővezető érdekét védi majd, és tartózkodni fog a politikai megnyilvánulásoktól. Mostani közleményük pedig csupán pillanatnyi megingás volt" - fogalmaz Bárándy Gergely.