Balsai nem akarja megbélyegezni a rendőrséget

Sem az ügyészséget, sem a rendőrséget, sem a bíróságot nem akarja megbélyegezni az úgynevezett felülvizsgálati törvényjavaslatával a fideszes Balsai István. A politikus ezt az alkotmányügyi bizottság hétfői ülésén mondta, hangsúlyozva, soha nem késő a megrendült jogállami intézményekbe vetett bizalmat helyreállítani.

Balsai István úgy látja, a 45 ezer tagot számláló rendőrségre súlyos árnyékot vetett a néhány tucat, azonosító nélküli rendőr 2006-os magatartása. A szükséges korrekcióra most van lehetőség - tette hozzá.

Balsai István
Balsai István: 2006 őszén, főleg az október 23-án történt bűncselekmények tekintetében a rendőri vezetőket és a parancsnokokat, akik lehetővé tették a rendőröknek az azonosító szám nélküli brutalitásokat, felelősségre fogjuk vonni. (Demokrata)

Répássy Róbert igazságügyi államtitkár a kormány nevében közölte, a kabinet támogatja a törvényjavaslat elfogadását.

A bizottság ülésén az MSZP a javaslat visszavonására szólított fel. A párt képviselője, Harangozó Tamás azt mondta, ha a kormánytöbbség támogatja az indítványt, akkor azzal azt állítja, hogy 2006-ban Magyarországon diktatúra volt, az igazságszolgáltatás koncepciós pereket folytatott le, az ügyészeket, a bírókat és a rendőröket pedig az alkotmányos rendszer ellenségeinek mondják ki. Közölte, az MSZP az ügyben nemzetközi fórumokhoz fordul, így többek között az európai bírósághoz. Frakciótársa, Steiner Pál szerint Balsai István javaslata "szellemiségében, technikájában, analógiában" a numerus clausust és ahhoz hasonló törvényeket idéz. Ezt később a fideszes Varga István álságosnak nevezte.

A Jobbik szerint egy fontos, szükséges, de nem elégséges indítványról van szó. Gaudi-Nagy Tamás, a párt parlamenti képviselője hozzászólásában szükséges nevezte kitágítani a javaslat időkeretét, mégpedig a 2002 és 2010 közötti időszak összes, a 2006-oshoz hasonló eseményeinek eljárásaira. Párttársa, Staudt Gábor azt mondta, nem lehet rendőrnek nevezni azt, akin nincs azonosítószám, "az csak egy fekete csuklyás, valahonnan jött terrorista".

Balsai István javaslata "a 2006. őszi tömegoszlatásokkal összefüggő elítélések orvoslásáról" szól, amely semmisnek tekintené azokat a 2006. őszi ítéleteket, amelyek alapját kizárólag rendőri jelentés, illetve rendőri tanúvallomás képezte. Az indítványt az alkotmányügyi bizottság a kormánypártok és a Jobbik támogatásával tárgysorozatba vette, és általános vitára alkalmas találta.

Az alkotmányügyi bizottság emellett - a Fidesz és a KDNP támogatásával - általános vitára alkalmasnak mondta ki az alkotmány-előkészítő eseti bizottság határozati javaslatát is. A napirendi pont tárgyalásán az MSZP képviselői nem vettek részt.

Az előkészítő bizottságot vezető Salamon László (KDNP) emlékeztetett: a Fidesz-KDNP a napokban úgy döntött, javasolja, hogy az alkotmány-előkészítő testület koncepciója ne emelkedjen jogi erejű érvényre. Ez egy gesztus - folytatta -, célja pedig az, hogy olyan jogi helyzetet teremtsen a koncepcióról szóló vita lezárása után, ami nem köti a parlamentet, továbbá az, hogy valamennyi frakció részt vegyen a vitában. Az erről szóló, a határozati javaslathoz benyújtott módosító indítványt Lázár János, a Fidesz és Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője jegyzi.

Eszerint az Országgyűlés - ahelyett, hogy Magyarország alkotmányának szabályozási elveit a határozat melléklete szerint fogadná el - megállapítaná, hogy az alkotmány-előkészítő eseti bizottság elvégezte a feladatát, és a parlament "megköszöni mindazoknak a közreműködését, akik javaslataikkal segítették az eseti bizottságot feladatának teljesítésében".

Előkészítő testület - Magyarország Alkotmányának szabályozási elveiről

Ezen felül az új alaptörvény tervezeteinek benyújtására nem a kormányt, hanem a képviselőcsoportok tagjait, valamint a független képviselőket kérné fel az Országgyűlés 2011. március 15-ig az alkotmány-előkészítő eseti bizottság javaslatának figyelembevételével vagy attól függetlenül. Az előkészítő testület javaslatát a parlament a képviselők alkotmányozó munkája támogatásának tekintené. A határozati javaslat címe is módosulna: a "Magyarország Alkotmányának szabályozási elveiről" helyett "Az új Alkotmány elfogadásának előkészítéséről" címet viselné.

A frakcióvezetők módosító javaslata értelmében az Országgyűlés a kormányt arra kérné, nyújtson kodifikációs segítséget a képviselőknek az új alkotmányról szóló törvényjavaslataik előkészítéséhez, továbbá a parlament kötelezettséget vállalna arra, hogy az új alaptörvényről szóló valamennyi, az említett határidőig benyújtott törvényjavaslatot napirendre veszi. A házszabály módosításával tennék lehetővé, hogy az új alkotmányról szóló valamennyi indítvány egyidejűleg tárgyalható legyen.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.