Balog Zoltán kis kormánya

A leendő Emberi Erőforrások Minisztériumában nem fizetős, hanem szolidaritási alapú egészségügyről beszélnek - mondta Balog Zoltán miniszteri meghallgatásán, az Országgyűlés Egészségügyi bizottságának keddi ülésén.

Azt ugyanakkor megjegyezte, hogy ahol az intézményeken belül megjelentek a szakorvosi magánpraxisok, és ezáltal a magán- és közellátás összekeveredett, azt mindenképpen ki kell tisztítani.

Miniszteri meghallgatáson Balog Zoltán (balra) és Halász János államtitkár
A tegnapi miniszteri meghallgatáson Balog Zoltán (balra) és Halász János államtitkár

Balog Zoltán hangsúlyozta: a minisztériumban arra törekszik majd, hogy a strukturális európai uniós fejlesztéseket összehangolják, a párhuzamosságokat megszüntessék. Erre a feladatra Balog Zoltán külön miniszteri biztos kinevezését tervezi, de mint elmondta: a személyéről még nem döntöttek.

Az Országgyűlés egészségügyi bizottsága 14 igen, 5 ellenzéki tartózkodás, valamint Tukacs István szocialista képviselő nem szavazata mellett támogatta Balog Zoltán miniszteri kinevezését.

A miniszterjelölt, aki egy napon belül harmadik meghallgatásán vett részt, mind kormánypárti, mind ellenzéki oldalról számos kérdést és javaslatot kapott, az egészségügyi bizottság ülése alapvetően jó hangulatban telt. Többen felvetették, hogy a már így is "monstrum" minisztérium a két újabb területtel irányíthatatlanná válik. Ennek kapcsán viszont Balog Zoltán úgy reagált, tárcájára úgy tekint, mint a kormányon belül egy "kis kormányra", s számtalan ügy van, például a Sportkórház ügye, amely egyszerre érinti az egészségügyet, a sportot, valamint az önkormányzati érdekeket. Ez azt bizonyítja, hogy az egyes ágazatok között szorosabb együttműködésre van szükség – hangsúlyozta.

Az önkormányzatokkal kapcsolatban Balog Zoltán azt is megjegyezte, hogy véleménye szerint azokat a plusz energiákat, amelyek eddig az önkormányzati fejlesztések révén benne voltak a rendszerben, nem szabad veszni hagyni, ezért például a járóbeteg-ellátás – amelynek állami átvétele jövő januárban esedékes – kimondottan olyan ügy, ahol az önkormányzatokkal való egyeztetés nélkül nem lehet előrelépni.

Balog Zoltán bizottsági meghallgatásán megjegyezte, hogy kormányra kerülésük idején olyan rendszerrel szembesültek, amely több pontján a működőképesség határán állt. Ezek között az egészségügy egyes részei még ezt a szintet sem érték el. A kormány által felvázolt célokat viszont rossz egészségi állapotú emberekkel nem lehet elérni. A jó egészségi állapot eléréséhez biztosítani kell az egészség előfeltételeit. Mind az egyén, mind az egészségügy, mind a költségvetés válláról komoly terhet vesz le az egészség megőrzése, a betegségek megelőzése. Ezért a kormány egészségpolitikájában az egészségvédelem, a megelőzés áll. Az egészségügyi rendszer átalakításának középpontjában a betegközpontúság áll, hogy egy hatékony egészségügyi ellátórendszerben minőségi ellátáshoz juthassanak az emberek, anyagi helyzetüktől függetlenül egyenlő bánásmódban részesüljenek.

Mindez nem működik a transzparencia nélkül – mondta Balog Zoltán, megjegyezve: az egészségügyi államtitkárság és Szócska Miklós államtitkár intézkedéseinek köszönhetően az egészségügy ebben a tekintetben már jó úton halad. Mint kiemelte: a Gyógyszerészeti és Egészségügyi, Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézetnél létrejött egy olyan intézményfenntartó központ, ahol komoly kutatások zajlanak, az ágazat adatainak összegyűjtésében pedig már mostanáig is jelentős munkát végeztek. Mint hozzátette: a minisztériumon belül már most gondolkodnak azon, hogy az oktatás egységes igazgatását is megteremtsék.

Az intézményi fejlesztések kapcsán azt mondta: információi szerint az új országos betegjogi központ kialakítása már a végső fázisban van, az új országos pszichiátriai központ pedig, ha teljesen nem is készül el, de a működéséhez szükséges alapokat még a ciklus vége előtt megteremtik. Beszámolt továbbá arról is, hogy a közétkeztetés új szabályozása is hamarosan elkészül, amely az államtitkárságtól kapott információk szerint minimális költséggel tud majd megvalósulni.

Az ellenzéki képviselők többen bírálták az elektronikus recept bevezetésének tervét is. Ennek kapcsán viszont Balog Zoltán leszögezte: az e-recept a jövő. Ezért a képviselőktől azt kéri, hogy "ne ellene lőjenek", hanem segítsenek abban, hogy jó legyen.

Balog Zoltán a miniszteri meghallgatásán kitért arra, is, hogy "200 falu" néven egy program elindítását tervezi, amelynek célja, hogy orvosok, pedagógusok és lelkipásztorok közreműködésével olyan komplex programokat indítsanak, hogy kétszáz, a nagymértékű elvándorlás miatt haldokló falut sikerüljön feléleszteni.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.