Balatonszárszó befogadná József Attila szobrát
Dorogi Sándor arra a lapunkban elsőként megjelent hírre reagált a sonline.hu oldalán, miszerint a Kossuth- és Károlyi-szobor mellett az 1980-ban felállított József Attila-szobor is elkerülne a budapesti Kossuth Lajos térről, miután a parlament elfogadott egy olyan határozatot, hogy vissza kell állítani a Kossuth tér 1944 előtti képzőművészeti arculatát.
E határozat alapján 2012-ben megkezdik a Kossuth tér átépítését, a jövő évi költségvetésben 2,5 milliárd forintot különítettek el erre a célra. 530 millió forintot szánnak az Országház épülete előtti felszín alatti parkoló építésének megkezdésére, 845 milliót a parlamenti látogatóközpont kialakítására és egymilliárd-huszonötmilliót a Kossuth tér történelmi rekonstrukciójára.
József Attila bronzszobrát, Marton László alkotását 1980-ban állították fel a Duna partján, ezt eddig senki nem akarta elvinni a Kossuth térről. Nem úgy, mint az őszirózsás forradalom vezetőjének, az első magyar köztársasági elnöknek, miniszterelnöknek és baloldali emigráns politikusnak emléket állító, 1975-ben felavatott Károlyi-szobrot.
Varga Imre alkotása csaknem két évtizedig békében állt a helyén, mígnem a rendszerváltás után szélsőségesek rendszeresen leöntötték vörös festékkel, tavaly a Jobbik már eltávolítását követelte, Kövér László fideszes politikus pedig már egy éve úgy fogalmazott, hogy a Károlyi-szobor négy év múlva már nem fog a mostani helyén állni. A Jobbik gróf Tisza István szobrát látná szívesebben a helyén, Kövér László pedig Kéthly Anna egykori szociáldemokrata pártelnökét.
Az MSZP és az LMP csütörtökön tiltakozott a terv ellen, a Facebookon pedig támogató csoport alakult, hogy a szobor maradjon a helyén.
„Ki más, ha nem Balatonszárszó lenne a befogadója József Attila szobrának” - mondta a polgármester, arra utalva, hogy a költő többször vendégeskedett Etus nővére családjának szárszói házában, és 1937-ben a helyi vasútállomáson gázolta halálra egy szerelvény.
L. Simon László, az országgyűlés kulturális bizottságának elnöke a Kossuth tér átépítése kapcsán lapunknak a héten azt mondta: a térről elkerülő műalkotásoknak más, méltó helyet kell találni Budapesten, vagy vidéken.