Bakondi menesztését követelik a vonulós tűzoltók
Két éven belül a második levelet írják a magukat „Magyarország készenléti szolgálatot ellátó és hivatali munkarendben dolgozó hivatásos állományú tűzoltóiként” bemutató ismeretlenek a miniszterelnöknek és a belügyminiszternek. Nyilvánvaló, hogy elegük van a katasztrófavédelem országos parancsnokából, stílusából, szakmai – bár szerintük inkább szakmaiatlan – döntéseiből. A magyarországi tűzoltóságot felszámoló Bakondi tábornok fejét követelik, és azzal fenyegetőznek, mivel mindegyikőnknek van legalább két-három foglalkozása, a civil életben keresnek megélhetést, ha nem történik változás.
Aki ismeri Pintér Sándort, tudhatja, az efféle – általa rendszerint zsarolási kísérletnek tartott – nyomásgyakorlásnak nem igen enged. Egy éve sem hatották meg az átszervezésekkel kapcsolatos tiltakozások. Bakondi esetében ráadásul Pintérnek is óvatosan kell lépkednie. A tábornoknak jó kapcsolatai vannak a miniszterelnök környezetében és olyan fideszes politikusokkal is, akik szívesen látnák Pintér a kormányon kívül. Nem véletlen röppen fel időről időre, hogy esetleg Bakondi lehet majd Pintér utóda.
Mindezekkel együtt, de mindezektől függetlenül a tűzoltók levele – bárkik és bármilyen céllal írták is – több, mint elgondolkodtató.
"Ezúton kívánjuk jelezni, hogy Dr. Bakondi György altábornagy Úrral, az Országos Katasztrófavédelmi Igazgatóság Főigazgatójával, – mivel szakmailag és emberileg egyaránt alkalmatlannak tartjuk e tisztség betöltésére – a továbbiakban nem kívánunk együtt dolgozni, illetve nem kívánunk az alárendeltségébe tartozni" – kezdődik a levél.
"Indokaink a teljesség igénye nélkül a következők: Szakmai alkalmatlanságához nyilván az Önök számára sem fér kétség, mivel közismert tény, hogy Bakondi Tábornok Úr semmilyen tűzoltósághoz, polgári védelemhez illetve katasztrófavédelemhez köthető szakirányú végzettséggel nem rendelkezik.
A tűzoltók meglátása szerint, – beleértve az „egyszerű”, vonulós tűzoltót és a legmagasabb szintű szakmai képesítéssel bíró főtisztet egyaránt – az általa irányított átalakítások kifejezetten károsak, szakmaiatlanok, esetenként a teljes dilettantizmust feltételezik" – írják a levélben.
Az átalakítások miatt az eddig szinte nem létező fluktuáció egyes térségekben megközelíti a 30%-ot, és ami még rosszabb, hogy a legtapasztaltabb kollégák hagyják el a pályát – áll a levélben..
A tűzoltók az is kifogásolják, hogy "egy 12 éves múltra visszatekintő, tapasztalatlan, részben kontraszelektált „műintézmény” (OKF) irányíthat egy közel 150 (!) éves múlttal és gyakorlattal rendelkező, kipróbált, kifejezetten hatékony, és a társadalom által megbecsült szervezetet, úgy, hogy az az adófizető állampolgárok számára jóval többe kerül, mint korábban."
Erősen sérelmezik a szervezet átkeresztelését is. "Bakondi tábornok úr valamilyen mélyről jövő, számunkra érthetetlen gyűlölettől vezérelve a tűzoltó szót minden áron ki akarja törölni a köztudatból" – háborognak és példaként hozzák a Tűzoltóság Központi Zenekara és a Tűzoltó Múzeum elnevezés megváltoztatását. Katasztrófavédelem Központi Zenekara és Katasztrófavédelmi Múzeum névre.
Bakondival szembeni másik kifogásuk, hogy emberileg is alkalmatlannak tartják a posztra. Alárendeltjeivel szemben a legalapvetőbb emberi normákat sem tartja be, "számára teljesen normális dolog, az alaki szabályzatnak egyébként teljesen ellentmondó, úgynevezett „csendőr-pertu”, az alárendeltjeivel történő megalázó, lekezelő, káromkodó stílusú hangvétel" – írják a lebélben.
A tiltakozók ellenlépésre is készülnek, ha a kormány "záros határidőn belül" nem teljesíti követelésüket. Ebben az esetben a rezidensekhez hasonlóan közjegyzőnél letétbe helyezik szolgálati viszonyunk megszüntetése iránti kérelmünket, azaz a felmondásukat.