Bajnai tízpontos közbiztonsági csomagot jelentet be
Rend és biztonság néven tízpontos közbiztonsági intézkedéscsomagot jelentett be Bajnai Gordon miniszterelnök. A kormányfő a Rendőrtiszti Főiskola hétfői budapesti tanévnyitóján azt mondta, 2010-től szerződéses rendőrök állhatnak szolgálatba, ötven százalékkal több rendészeti főiskolást képeznek, így ezer rendőrrel lesz több az utcán. Az intézkedések között említette, hogy létrejön a településőrség, és hogy a kis értékű lopások ügyében is nyomozhat majd a rendőrség.
Bajnai Gordon elmondta, megemelik a polgárőrség támogatását, segítik a roma fiatalok rendőrré válását, több pénz lesz térfigyelő kamerákra; 600 millió forinttal megerősítik a Nemzeti Nyomozó Irodát. Hozzátette: a rendőrök részt vehetnek konfliktusmegelőző képzéseken, illetve új szolgáltatás lesz a testület részéről a közbiztonsági tanácsadás.
Mindezekből az intézkedésekből világosan látszik, hogy a válságkezelő kormány nem pusztán a gazdaság kármentesítésén dolgozik, hanem határozott lépésekkel óvja a hétköznapok biztonságát is. Erkölcsi megbecsülés mellett jövőre, a válság közepette is, a kormány több pénzt fordít a közbiztonságra. "Pénzt, paripát, vasparipát és fegyvert egyaránt megkap a rendőrség". Minden településen lesz rendőr, és minden bűnt üldözni fognak. A miniszterelnök szerint "gárdáknak, illegálisan működő osztagoknak nincs helye a Magyar Köztársaságban". A közrend védelme az állam monopóliuma, a közbiztonság erősítése azonban mindannyiunk feladata.
Az intézkedések részleteit ismertetve azt mondta, a korábban a testületet elhagyó rendőrökre nyugdíjuk megtartása mellett "szerződésesként" számítanak, főként a kistelepüléseken. Becsléseik szerint 2010-től mintegy háromszáz fővel bővülhet így az állomány. A rendészeti képzés átalakításával a rendészeti középiskolások több időt töltenek majd közterületen, és a keresztféléves képzéssel összesen négyszáz fővel emelik a tanulói létszámot. Októbertől összességében ezer fővel nő az utcán szolgálatot teljesítő rendőrök száma.
A kormányfő a településőr-programról azt mondta, ezzel új közösségi rendészet jön létre, amelyeket az önkormányzatok hozhatják létre, de a kormány biztosít hozzá forrást. A településőrök munkáját a rendőrség fogja majd össze. A kabinte jogszabály-módosításokat tervez annak érdekében, hogy a kis értékű lopások ügyében a rendőrségnél is bejelentést lehessen tenni. Bevezetik a szabálysértési nyilvántartást: a visszaeső, sorozatos szabálysértőket, tolvajokat sokkal szigorúbban büntetik.
Bajnai Gordon ismertetése szerint mintegy hatszázmillió forinttal megerősítik a Nemzeti Nyomozó Irodát, hogy "még erélyesebben léphessen fel" a szélsőségek ellen. A gazdasági válság kitermeli a maga bűnözési válságjelenségeit is, ezért NNI-t ebben a tekintetben is meg kell erősíteni. 2010-ben háromszorosára, évi 750 millió forintra nő a polgárőrség állami támogatása, és a kabinet azt is szorgalmazza, hogy minél több roma polgárőrt vonjanak be a munkába. Mivel bővítik a pályázati rendszert, ezért ötször annyi roma fiatal válhat majd rendőrré.
Hazai és uniós forrásokból megduplázzák a térfigyelő kamerák számát, az ehhez szükséges másfél milliárd forintos uniós forrás már a nyáron, illetve ősszel az önkormányzatok rendelkezésére áll.
A konfliktuskezelő képzések célja, hogy a rendőrök empatikusan, beleérzéssel, megfelelő önkontrollal, a gondok megoldási szándékát tükröző magatartással léphessenek fel. Az új szolgáltatásként bevezetendő, közbiztonsági tanácsadással azt szeretnék elérni, hogy az állampolgárok bizalommal fordulhassanak a rendőrökhöz.
Az eseményen részt vett Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter is. A Farkasvölgyi úti intézmény alakulóterén tartott tanévnyitó volt a főiskolások első gyakorlata, hiszen több mint egy órát kellett állniuk a napon, ezért többen is rosszul lettek.