Bajnai Orbánnak: Mi maradunk, neked viszont menned kell

Október 23-i beszédében Orbán Viktor elképesztő üzenetet küldött a társadalomnak: aki nincs vele, az nincs, az magyar sem lehet – így értelmezte a kormányfő ünnepi beszédét Bajnai Gordon, az Együtt-PM Szövetség vezetője a szervezet szombati rendezvényén, ahol bemutatták 31 egyéni országgyűlési képviselőjelöltjüket. Bajnai Orbán és rendszere ostorozása közben kiállt az MSZP-vel kötött kormányváltó megállapodás mellett, és üzent Gyurcsánynak is.

„Viktor! Magyarok vagyunk, de nem fideszesek. És nem is garázdák. Itt vagyunk, és itt is maradunk. Neked viszont menned kell” – jelentette ki Bajnai Gordon beszéde kezdetén, miután emlékeztette a Lurdy Rendezvényközpont nagynak éppen nem mondható termét zsúfolásig megtöltő hallgatóságát, hogy újbóli színrelépése, vagyis tavaly október 23. óta sokan sokat tettek azért, hogy a szervezetük ne élhesse túl az első évét.

Az Együtt-PM választási csapatának tablóképe

„Közmunkás tüntetők, bérgágogók támadtak minket, és még a csalástól sem riadtak vissza”, mondta. Ennek ellenére túlélték az első évet, s bár Bajnai szerint sem tartanak még ott, ahol szerettek volna, felkészültek a kormányzásra, és a választásokig hátralévő (szerinte) 150 nap elegendő lesz ahhoz is, fogalmazott a szónok, hogy készek legyenek Orbán Viktor és rendszere leváltására.

„Orbán Viktor már megbukott”, mutatott rá később, utalva arra, hogy számos közvélemény-kutatás szerint többségben vannak a kormányváltást akarók az Orbán-kormány támogatóival szemben. Csakhogy igen magas a bizonytalanok száma, akik ma még nem tudják, kire adják voksukat. „Akik még nem hiszik el, hogy el lehet őket küldeni”. Bajnai szerint elegendő idő van még arra, hogy házról házra járva meggyőzzék az embereket arról, hogy a jelenlegi kormánynak mennie kell, s hogy Orbánék minden mesterkedése dacára a mai kormánytöbbség igenis leváltható.

Bajnai viszonylag hosszan üzent Gyurcsány Ferencnek, bár a nevét egyszer sem mondta ki. Előbb rámutatott, hogy sokan vannak, akik el akarják küldeni Orbán Viktort és kormányát, de nem szeretnék, ha visszatérne a korábbi politikai stílus és gyakorlat. Őket kell meggyőzni arról, hogy el kell menniük szavazni, és be kell húzniuk a két x-et, az egyikkel el kell küldeniük Orbánt, a másikkal szabad utat kell adniuk a korszakváltásnak. (Bajnai a kormányváltó szavazatnak az egyéni körzetet nevezi, amelyben az MSZP-vel együttműködnek, míg a szocialistákkal is rivalizáló pártlistát tartja a jövőbe mutató voksnak - a szerk.)

Később így folytatta: „Ez nem hőfok és nem hangerő kérdése”. Aki valóban kormányváltást akar, annak tennie kell azért, hogy meggyőzze az úgynevezett bizonytalankodókat, van választási lehetőségük, el lehet küldeni az Orbán-rezsimet. Aki csak a Parlamentbe akar bejutni, annak elég újraosztania a meglévőket – akár a biztos szavazók elbizonytalanítása árán is.

Majd emlékeztetve a közönségét, hogy tőle sem idegen a labdarúgás, hisz egykor kapus volt, megjegyezte: annak idején, ha egy újonc csatárnak jelentkezett a csapatukhoz, azzal a kérdéssel kezdte az ismerkedést, hogy tudja-e mi a különbség a gól és az öngól között. Mert a csapat bizalmát csak az vívhatja ki magának, aki tudja mi a különbség.

"Mi nem beszéltünk az összefogásról, mi megcsináltuk"

Bajnai később külön kitért arra, hogy 2010 óta az általa vezetett szövetség az egyetlen új erő, amely kész és képes is lehet a kormány és egyben a korszakváltásra.

„Megértettük ugyanakkor, hogy az Orbánék által felállított új választási szabályok mellett csak akkor garantált a kormányváltás, ha összefogunk a megújuló MSZP-vel” - és hozzátette: az egy meg egy ez esetben több, mint kettő. Ez volt a legjobb megoldás szerinte a hagyományos baloldali és a különböző szervezetekből érkező új kormányváltó erők erejének egyesítésére. Majd, vélhetően megint csak Gyurcsánynak üzenve megjegyezte: mi nem beszéltünk az összefogásról, mi megcsináltuk.

„Ahhoz, hogy 2014-ben Orbán Viktort leválthassuk az kell, hogy a választás egyben népszavazás is legyen arról, hogy fél ázsiai vagy európai Magyarországon akarunk-e élni; maradjanak-e a polgárháborús állapotok, vagy engedjünk végre teret a békés építkezésnek. A szolidaritás elve érvényesüljön, vagy az új földesurak századokkal ez előtt élt őseikhez hasonlóan kapják meg az első éjszaka jogát is?”

Bajnai leszögezte: senkinek ne legyenek kétségei afelől, hogy minden, ami történt, Orbán Viktor tudtával, az ő akarata szerint történt. Senki be ne dőljön annak, hogy „ő a jó király, csak rosszak a tanácsadói”. Az egykulcsos adórendszernek köszönhetően három év alatt 50 ezer munkahely szűnt meg Bajnai szerint, jóval több, mint ahányat ugyanezen idő alatt Orbán Viktor teremtett. Szétverték az oktatást, megalázták a tanárokat, kilátástalanná tették a diákok jövőjét, és rezsicsökkentésnek nevezett machinációkkal próbálják elterelni az emberek figyelmét arról, hogy rosszabbul élnek, mint három éve.

Bajnai új kiegyezést hirdetett, bár hozzátette, Orbán Viktorral és Simicska Lajossal, a mai rendszer két főkolomposával nincs kiegyezés. Őket közvetlen politikai felelősség terheli azért, ami ebben az országban mára kialakult. Azonban a különböző határok, érdekek és mondva csinált okok mentén és miatt szétszaggatott országot újra egyesíteni kell közös célok mentén. Olyan országot akarunk teremteni, fogalmazott, ahol az is jól érezheti magát, aki nem a kormánypártokra szavazott - mondta.

31 egyéni országgyűlési képviselőjelölt

Bajnai Gordon helyzetértékelő beszéde előtt bemutatták a szövetség 31 országgyűlési képviselő-jelöltjét, akiket az MSZP-vel kötött megállapodás értelmében a szocialisták is támogatnak. Helyben mindenkinél (még Bajnainál is) nagyobb népszerűségnek örvendhetett a szervezet Bajai jelöltje: Teket Melinda. A 31 jelölt között egyébként vannak politikai újoncok és veteránok, mint például Helmeczy László, aki 1992 és 2000 között még a Fideszben politizált, vagy Göndör István, aki nemrég lépett ki az MSZP-ből, mert, mint a jelölteket bemutató Juhász Péter fogalmazott: korszakváltást akar.

Az Együtt-PM Budapesten Juhász Pétert és Szabó Tímeát, a szövetség társelnökeit, a rendszerváltáskor fideszes Szelényi Zsuzsannát, a PM-hez tartozó Kocsis-Cake Oliviót, Somfai Ágnest és Tordai Bencét, valamint Szabó Szabolcsot, a Szolidaritás mozgalom tagját indítja. Gyulán, Miskolcon és Kaposváron újságírók, Bod Tamás, Nagy-Korsa Judit és Huszka Imre indulnak, Szegeden a szabadtéri játékok korábbi vezetője, Bátyai Edina, Szentesen és Debrecenben pedig Komáromi Zoltán és Szegedi István orvos méreti meg magát.

Egerben a dohánygyár korábbi vezetője, Szalóczi Géza a jelölt, Esztergomban és Balatonfüreden Szilágyi László és Scheiring Gábor PM-es parlamenti képviselők, Érden a korábban az SZDSZ-ben politizáló Csőzik László, Szentendrén Szinna Gábor leányfalui expolgármester, Vecsésen Szabó Rebeka, Dabason Bakó Krisztina a PM-ből, Cegléd környékén Romhányiné Balogh Edit, Abony független polgármestere, Sárbogárdon pedig Juhász János korábbi településvezető.

Szigetváron Berkecz Balázs száll harcba a mandátumért, Győrben Varga Márk, Mosonmagyaróváron Lehoczki Attila, Dombóváron Tigelmann Péter, Körmenden pedig Wrzava Pál. A jelöltek között Teket Melinda mellett még egy változás van. Vásárosnaményban Dienes Csilla váltotta a családi okból visszalépő Sértő-Radics Istvánt.

A 31 jelölt közül tízen nők. Öten jelenleg parlamenti képviselők: Göndör az MSZP színeiben, valamint 2010-ben az LPM-vel bejutó PM-s politikus. A jelöltek közül hárman már voltak tagjai az országgyűlésnek.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.