Bajnai elkészítette Orbán "hazugságleltárát"
Bajnai Gordon exminiszterelnök saját honlapján reagált Orbán Viktornak a Wall Street Journalban megjelent interjújára. Az Együtt 2014 - PM Szövetség társelnöke hét hazugságot számolt össze a cikkben. Ezek közül elsőként említette, hogy Orbán szerint "ismét fel fogunk zárkózni Közép-Európához, Európa jövője ugyanis Közép-Európa, mivel a térség nélkül nem lenne növekedés az unióban". Bajnai azt állítja, hogy a kormányfő mások - lengyelek, szlovákok - tollával ékeskedik. Az unortodox gazdaságpolitika ugyanis zsugorodást hozott a magyar gazdaságnak, tavaly 1,7 százalékos csökkenést - ha tehát volt növekedés Közép-Európában, akkor az az Orbán-Simicska rezsim ellenére volt, nem pedig annak köszönhetően - írja az exkormányfő.
Második hazugságként említi Orbánnak azt az állítását, hogy "2010-ben az államadósság még növekedett, ma viszont csökken, és az ország kikerült a túlzottdeficit-eljárás alól.". Bajnai ezzel szemben azt mondja, Orbán Viktor elveszítette az államadósság elleni háborút, pedig "az anyagi kár és a polgári áldozatok száma jelentős volt: 3 millió jövőbeli nyugdíjas 3000 milliárdnyi megtakarítását vette el a rezsim. Az államadósságunk - dacára minden állami önkénynek - tavaly óta újra növekszik.
Bajnai szerint Orbánnak az az állítása is problémás, hogy "az élet nagyon nehéz itt, a munkanélküli segély csak három hónapig tart, utána nincs semmi." Erről az ellenzéki politikus azt írta: "Orbán Viktor és Simicska Lajos Magyarországán valóban csupán három hónap az álláskeresési járadék, ez igaz. Azonban maga Orbán Viktor csökkentette azt harmadára: a válságkezelő kormány idején 6+3 hónap volt ennek időtartama."
Negyedik hazugságként említi azt az orbáni mondatot, mely szerint "2010-ben Magyarország nem volt képes megállni a lábán, mások pénzére volt szüksége, ami csorbítja a nemzeti büszkeséget és az önbecsülést. Az ország most a piacról tudja finanszírozni magát." Bajnai szerint azonban Magyarországnak most is szüksége van a mások pénzére. "A piaci finanszírozás ugyanúgy másoktól kölcsön kapott pénz. Magyarország 2010 tavaszán – amikor Orbán Viktor átvette a kormányzást a tőlem – is a piacról finanszírozta magát, csak éppen kedvezőbb feltételekkel, mint az elmúlt három év ámokfutása után. Sőt: a piaci finanszírozás már 2009 júliusától működött."
Hamis állításnak tartja azt is, hogy "a magyarok kötvényeket vásárolnak, a munkanélküliség csökken, a foglalkoztatottság növekszik." Bajnai ezzel szemben arra hívja fel a figyelmet, hogy a legfrissebb adatok szerint a versenyszférában nem csökkent, hanem nőtt a munkanélküliség, az utóbbi egy évben 10 ezerrel. Hozzáteszi, a foglalkoztatottság kizárólag a közmunka kényszermunkává alakításának „köszönhetően” növekedett.
Hatodik hazugságként aposztrofálja azt a kitételt, miszerint Magyarországon növekszik a nemzeti intézményekbe vetett bizalom. Bajnai azt állítja, hogy az interjúban ez Orbán legmegdöbbentőbb állítása. "A dohány-kiskereskedelem államosítása (azaz a trafikmutyi), a statáriális jelleggel kiszabott ágazati különadók, a visszamenőleges jogalkotás és hasonló intézkedések a magyar állammal szembeni maradék bizalmat is aláásták a magyar emberek körében. Ráadásul azon befektetők sem bíznak a magyar gazdasági környezetben, akik korábban azt fontolgatták, hogy beruházásaikat Magyarországon valósítják meg. És persze nem a bizalom jele az sem, hogy 500 ezer honfitársunk menekült külföldre."
Végezetül azt az orbáni állítást sem tartja igaznak Bajnai, hogy "a jelenlegi kormány gazdaságpolitikája a középosztályt erősítette. Ha nem akarjuk, hogy a gazdasági válság politikai válságba forduljon, meg kell védeni a középosztályt." Az ellenzéki politikus ehhez képest úgy fogalmaz: az Orbán-kormány az elmúlt húsz év legigazságtalanabb adórendszerét vezette be, amivel az adózók 88 százaléka rosszul jár, míg az adózók felső 12 százaléka nyertese az egykulcsos adórendszernek. "Orbán Magyarország a felső 10 százalék Magyarországa – nem a középosztályé, akiknek a fizetése jelentősen csökkent" - zárja a hazugságleltárt Bajnai Gordon.