Bajnai: bűn, hogy a kormány megtiltotta a nyugdíj melletti munkát
Az időskorúak nem terhet jelentenek, hanem a nemzet tartalékát - mondta Bajnai Gordon az Együtt-PM szövetség ajánlata az idősödőknek című előadásában.
A Nyugdíj- és időskor kerekasztal-konferencián a szövetség vezetője azt ígérte, ha lehetőséget kapnak rá, 2014 után az idősek élettapasztalatára, bölcsességére építenek, partnernek kérik fel ezt a korosztályt.
Bajnai Gordon két azonnali intézkedést tervez, ha pártja kormányra kerül: megváltoztatják a szabályt - mondta -, amely megtiltja a nyugdíj melletti munkavállalást, és megszüntetik a szociális temetést.
Gazdaságpolitikai értelemben bűnnek nevezte, hogy a nyugdíj melletti munkavégzést a kormány megtiltotta, indoklásul hozzáfűzve, az ország nem engedheti meg magának ezt a luxust, amikor munkára, tudásra van szüksége.
Az elvándorlásról szólva azt mondta, az országot elhagyók munkája, értékteremtése hiányzik a GDP-ből és hiányzik a nyugdíjrendszer fenntartásához is. Tájékoztatása szerint az Együtt-PM szövetség 2014 után meghirdeti a Gyere haza, maradj itthon! elnevezésű programját, ami a fiataloknak és időseknek egyaránt érdeke.
Kijelentette: ha lehetőséget kapnak rá, 2014 után az egyik nagy feladatnak azt tartja, hogy nem kapkodva, hanem az idősekkel és a fiatalokkal konzultálva megoldást találjanak a nyugdíjrendszer fenntartására. Középtávon olyan nyugdíjrendszert szeretnének létrehozni, amely minimális megélhetést mindenkinek biztosít.
Az Együtt-PM szövetség vezetője azt is szeretné elérni, hogy az idősödők is kapcsolódhassanak a képzésekbe, a kormányzat pedig támogassa azokat a speciális munkaformákat, amelyek társadalmi hasznot hoznak. Ezenkívül visszaállítaná a bizalmat a nyugdíjrendszer iránt, átláthatóvá tenné az egészségügyi rendszert, és nagyobb megbecsülést szerezne az idősekkel foglalkozó szakembereknek.
A rokkantnyugdíjakról szólva kifejtette: sok rokkant embert alázott meg a kormány által bevezetett új rendszer, ezért a túlkapások gyors korrekciójára, felülvizsgálatára lehetőséget kell adni, ugyanakkor a fogyatékkal élők számára munkalehetőséget kell biztosítani.
A pártok közötti választási egyezségről azt mondta: minden ellenzéki párt felelős a politikájáért és azért, hogyan vesz részt az együttműködésben. Nem zárnak ki senkit, a kormányváltó szövetségben mindenki megtalálja a helyét - mondta.
Amikor MSZP-vel egyezséget kötöttek, figyelembe vették, hogy mások is jönnek még, egyéni választókerületekről mondtak le, hogy az MSZP másokkal is tárgyalhasson - magyarázta Bajnai Gordon. Véleménye szerint ha mindenki a győzelem ügyét tartja szem előtt, önmérsékletet tanúsít, és személyes ambícióit háttérbe szorítja, a széles kormányváltó szövetség létre fog jönni.
Az MSZP és az Együtt-PM augusztus végén egyezett meg arról, hogy külön listán indulnak a választáson, és 75 körzetben a szocialista párt, 31-ben pedig Bajnai Gordon pártja indít jelöltet.
Bajnai Gordon úgy fogalmazott: az MSZP-vel kötött egyezség "hatástalanítja azt az aknát", amelyet Orbán Viktor "a választási rendszerbe telepített": a miniszterelnök olyan rendszert alakított ki, amelyben a felek összevesznek. "Mégis megállapodtunk, mert tudjuk, mi a felelősségünk" - hangsúlyozta.
Alapelv az MSZP-vel kötött megállapodásban, hogy nem nyitják újra a kettős állampolgárság és a határon túliak szavazati jogának kérdését, "mert nem kezdünk újra egy háborút" - jelentette ki az Együtt-PM szövetség vezetője.
Bajnai Gordont a tanácskozás színhelye, az Annabella hotel előtt mintegy 20-25 demonstráló várta, "Gordon, nekünk számít a rezsi!", "Vannak, akik élnek-halnak érted" feliratú, egy liba rajzával ellátott táblát emeltek a magasba. Egyikük egy libát tartott a kezében.