Bábonymegyeren trükkösen semmizték ki a gazdákat
Gál Ferenc és Horváth János amúgy nincs meglepve, már hetekkel ezelőtt „tutira fogadták” azt, ami azóta be is következett: az állami földbérlet-pályázaton, melyen a mintegy ezer hektárnyi bábonymegyeri területet is meghirdették, végül nem hirdettek győztest, hanem egy évre úgynevezett kényszerhasználatba adták az összes földet egy nagygazdának, valamint egy lajoskomáromi tejfeldolgozó üzemnek – írja a Somogyi Hírlap online változata. (A Népszabadság-riport, melyet Ungár Tamás írt, itt érhető el.)
Ez a legújabb trükk – állította kaposvári fórumán Ángyán József fideszes országgyűlési képviselő, exállamtitkár. Elég hozzá, ha csak egy cég telephelyet létesít, és már helyinek számít. Ilyen címen a bérleti díj is csökkentett, ráadásul a költségeit is leírhatja a földhasználó. Gyakorlatilag tehát – magyarázta Ángyán – ingyen van, a területalapú támogatást persze fölvehetik rá.
Szabó Rebeka korábbi LMP-s, most a Párbeszéd Magyarországért Párt színeiben politizáló országgyűlési képviselő lemondásra szólította föl a Nemzeti Földalap (NFA) elnökét, amiért a földpályázatokat megkerülve, kényszerhasznosítási szerződések mögé bújva semmizi ki a helyi gazdálkodókat.
- Kaposváron jártunk két helyi gazda társaságában az NFA Somogy megyei területi irodáján, hogy kiderítsük: igaz-e, hogy ez lett a sorsa Bábonymegyer és Som környéki, pályázatra kiírt állami földeknek – így Szabó Rebeka. – Kiderült, hogy az összesen majdnem ezer hektár földet valóban öt magánszemély és egy cég kapta meg egyéves használatra, közülük az egyik, immáron több száz hektár használatára jogosult gazdálkodó egy bábonymegyeri önkormányzati képviselő.
– Itt vagyunk mi, helybéli, családi, fiatal gazdálkodók, akiket állítólag segít a pályázati rendszer: egy húszéves srác hat szarvasmarhájával, Gál Ferenc húsz állattal meg én, már a fiam is segít a családi gazdaságban, s lenne is kedve továbbvinni – sorolja Horváth János, a hoppon maradt bábonyi gazdák egyike. – De így, hogy a szép szavakkal és ígéretekkel szemben éppen nekünk nem jut talpalatnyi föld sem, vegyük meg a takarmányt, amikor egy bála lucerna 10-15 ezer forint? Talán az a cél, hogy számoljuk fel a gazdaságunkat?