Az új önkormányzati törvény az 'egypártrendszer' felélesztése

A Jobbik képviselői úgy vélik: az új önkormányzati törvény megszüntetheti a helyi civil kontrollt.

A kedden elfogadott önkormányzati törvény elveszi az emberek képviselethez való jogát; ezzel a jogszabállyal megszűnhet a helyi civil kontroll lehetősége az önkormányzatokban - mondta a helyi önkormányzati választásról szóló törvény elfogadása után a jobbikos Hegedűs Lorántné.

A Jobbik képviselőjének szavai szerint a kis civil szervezetek "gyakorlatilag esélytelenek lesznek" arra, hogy bejussanak a helyi önkormányzatokba. Hozzátette, hogy az összefogásukat is bünteti a törvény, mert két szervezet esetén tíz, míg háromnál 15 százalékot kell szerezni a sikeres szerepléshez.

A Jobbik szerint nem a képviselők számán kellene spórolni, hanem a közéletet kell tisztává tenni és a korrupciót kell visszaszorítani, mert ezek a lépések lényegesen nagyobb megtakarítást eredményeznének. Egy kistelepülésen a képviselőkre fordított összeg a település költségvetésének elenyészően kevés részét teszi ki, ugyanakkor "ha egy-egy ilyen BKV-típusú szerződést nem kötnek meg vagy egy-egy "nokiás dobozt meg tudnak spórolni", azzal jóval többet lehet elérni egy önkormányzat életében". Szavai szerint a tisztességes, a helyben lakók életével törődő politikusokból inkább több kellene.

Hegedűs Lórántné hangsúlyozta: nem igaz Kósa Lajos hivatkozása, hogy az önkormányzati szövetségek támogatják a törvényt. Szavai szerint azok még a törvény benyújtása előtt hoztak nyilvánosságra 12 pontot, amelyből az egyik az, hogy az országgyűlési képviselők számának csökkentésével párhuzamosan arányosan csökkentsék az önkormányzati képviselők számát is, "nem azt, hogy tegyék abszolút aránytalanná a rendszert".

Közölte, hogy később nyújtanak be módosító javaslatokat a törvényhez, de meglátásuk szerint azok már nem befolyásolják az őszi önkormányzati választásokat. Hozzátette: "minden Házon kívüli demonstratív fellépést is előtérbe akarunk helyezni". Arra a kérdésre, hogy ezt pontosan mit jelent, azt felelte, erről később határoz a frakciójuk.

Arra a felvetésre, hogy miért mutatták fel képviselőik "Az önkormányzatiság élt húsz évet" feliratú transzparenst, azt felelte, hogy véleményük szerint a rendszerváltozás előtt is léteztek tanácsok, ahol folyt valamilyen munka az egypártrendszer keretein belül. Azt viszont nem lehetett önkormányzatiságnak nevezni, márpedig most ugyanez fog megtörténni. A kormányzó párt sok kis tanácsrendszert valósít meg az önkormányzatok helyett és kézileg vezérelten mindent átnyomnak az önkormányzatok képviselő testületeiben - jelentette ki a képviselő.

 

Egypártrendszer - a Jobbik képviselői megmutatják, mit gondolnak a kétharmados többség új törvényéről
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.