Csütörtökön sem oszlatják fel az Országgyűlést?
Az MSZP-nek nem sürgős
Az MSZP frakciója valódi döntést kíván hozni a parlament feloszlatását kezdeményező fideszes javaslatról. Ezért szavazataival támogatni fogja, hogy a parlament rendes ülésén a javaslatot napirendre tűzzék, megtárgyalják és szavazzanak is róla - olvasható az MSZP frakcióvezetőjének közleményében.
Lendvai Ildikó azt írja: a frakció kész a megmérettetésre, ahogy ezt a korábbi hasonló kezdeményezés kapcsán is tette. A képviselők felelős mérlegelését segítheti, ha ezt megelőzően a parlament január 29-i rendkívüli ülésén képet kaphatnak arról, hogy az egyes pártoknak, így a Fidesznek is, milyen valóságos programja van a legnagyobb nemzeti feladat: a gazdasági világválság elleni védelem megszervezésére. Ezért a programok megismerésére hivatott rendkívüli ülést követő első ülésen kész napirendre tűzni a Fidesz javaslatát. A javaslat tárgyalását követő végszavazásnál az MSZP nemmel voksol az előrehozott választásra és kampányra, mert egy újabb ígérgetős választási kampány, az ezzel járó majdnem fél éves gazdasági és politikai bizonytalanság tragikus következményekkel járna a magyar gazdaságra, a magyar munkahelyekre, a magyar forintra.
A szocialista frakció meggyőződése, hogy ma a válság elleni nemzeti védelem erősítésére és nem eszköztelenítésére; nemzeti összefogásra és nem pártháborúra van szükség. A képviselőcsoport kész ezeket az érveket a parlamenti vitában is kifejteni, és akár a parlament első rendes ülésén áll elébe a szavazásnak.
Az SZDSZ kezelné a válságot, nem mélyítené
Az SZDSZ parlamenti frakciója szerdán úgy döntött: nem támogatja az Országgyűlés feloszlatására és az új parlamenti választások kiírára irányuló Fidesz-indítványt. Fodor Gábor, a liberálisok vezetője a frakcióülés után azt nyilatkozta: azt szeretnék, ha a magyar politika olyan irányba indulna el, ahol a pártok összefogva tennének megvalósítható javaslatokat a válság kezelésére. Jelenleg ugyanis a válságkezelés a legfontosabb, nem pedig a válság elmélyítése - márpedig a Fidesz javaslata ez utóbbit szolgálná Fodor szerint.
A liberálisok a fideszes indítvány napirendre vételét sem támogatják - ezt Fodor azzal indokolta, hogy a javaslat napirendre vételével arról azonnal vita kezdődne, ami pedig a bizonytalanságot erősítené. A pártelnök kijelentette: "A Fidesz nincs is tisztában azzal, hogy a kormány valójában mit akar javasolni (...), meg sem hallgatta a kormány elképzelését, hiszen azt holnap fogjuk megismerni". A politikus leszögezte, hogy a szabad demokraták kíváncsiak a kormány javaslataira, és előzetesen semmiféle politikai bizonytalanság kialakításához nem fognak hozzájárulni.
Arra a kérdésre, hogy ha ezek a javaslatok nem megfelelőek a számukra, akkor támogatnák-e az előre hozott választást, azt mondta, hogy abban az esetben hangot adnak majd a véleményüknek, de egy ilyen voksolás hosszú távú politikai bizonytalanságot jelentene, és most Magyarországnak az az érdeke, hogy ebből a helyzetből minél gyorsabban kilábaljon.
Az MDF a programot hiányolja
Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője a házbizottság rendkívüli ülése után közölte: az MDF támogatja, hogy az Országgyűlés vegye napirendre a Fidesz a parlament feloszlatását kezdeményező indítványát, ám arról csak csütörtökön döntenek, hogy a megszavazzák-e a javaslat sürgős tárgyalását, vagyis azt, hogy már a rendkívüli ülésen megkezdődjön az általános vita. Az ellenzéki képviselő közölte: azt várja a Fidesztől, hogy egy ilyen kezdeményezés mellé tegyen le válságkezelő programot.
A Fidesz szerint az idő sürget, egy demokrata pedig nem fél
- A Fidesz és a KDNP annak ellenére is kitart az új országgyűlési választások kezdeményezése mellett, hogy az MSZP és az SZDSZ egyértelműen elutasította, hogy a csütörtöki rendkívüli parlamenti ülésen napirendre kerüljön az ellenzéki frakciószövetség parlament feloszlásáról szóló javaslata - mondta Répássy Róbert, a Fidesz frakcióigazgatója szerdai sajtótájékoztatóján.
"Minden egyes perc, amit ez a kormány hivatalban tölt, az súlyos károkat okoz, és eltékozolt idő" - jelentette ki Répássy Róbert, aki szerint válság kezeléséhez egy új, a többség bizalmát bíró, hiteles kormányra van szükség, és a júniusi európai parlamenti választásokkal egy időben kellene megtartani az új országgyűlési választást.
A Fidesz és a KDNP kedden jelentette be, hogy március 8-i hatállyal a parlament feloszlatását kezdeményezik, és javasolják, hogy a csütörtöki rendkívüli parlamenti ülésen napirendre kerüljön ez az indítvány. A szerdai házbizottsági ülés utáni nyilatkozatokból
ugyanakkor kiderült, hogy az MSZP-frakció a sürgős tárgyalást nem támogatja, de azt igen, hogy normál menetrendben vegye napirendre a Ház a javaslatot; az MDF támogatja a napirendre vételt, arról viszont csak csütörtökön döntenek, hogy a megszavazzák-e a javaslat sürgős tárgyalását, az SZDSZ pedig a napirendre vételt sem támogatja.
Répássy Róbert az SZDSZ-nek - Bibó István szavaival élve - azt üzente, hogy egy demokrata nem fél, különösen nem a választásoktól. Szerinte segíthetne a liberálisokon, ha nem a pártérdeket, hanem az ország érdekeit helyeznék előtérbe. Répássy Róbert emlékeztetett arra, hogy Fodor Gábor, az SZDSZ elnöke kedden még azt mondta: pártja támogatja a parlament feloszlatásáról szóló indítvány tárgysorozatba vételét, most viszont úgy nyilatkozott, hogy a napirendre vételt sem támogatják.
A fideszes politikus szerint végérvényesen bebizonyosodott, hogy a kormány képtelen a válság kezelésére, és kudarcba fulladt a miniszterelnök "utolsó nagy nekirugaszkodása is", hiszen a többnapos egyeztetés-sorozat után sem tudott előállni értelmes tervekkel. Ehelyett Gyurcsány Ferenc folyamatosan össze-vissza beszél, és egymással homlokegyenest ellenkező állításai vannak, hiszen hétfőn azt mondta, hogy érdemi adó- és járulékcsökkentésre van szükség, kedden pedig úgy vélte, hogy önmagában, jelentős radikális adócsökkentésre nincs lehetőség - mondta Répássy Róbert.
Mint fogalmazott, egy ilyen miniszterelnököt és egy ilyen kormányt nyilván senki nem vesz komolyan, ezért véget kell vetni a kudarcok időszakának. Arra a kérdésre, hogy mi a véleményük azokról a kormányzati tervekről, amelyek szerint két-három százalékos áfaemelés, és ötszázalékos járulékcsökkentés várható, Répássy Róbert azt mondta, hogy Fidesz szerint a járulékcsökkentés vezethet új munkahelyek teremtéséhez, de az eddigi tapasztalatok szerint, amikor a kormány adócsökkentést jelentett be, akkor a közterhek mindig nőttek, és most se csodálkozna azon, ha a járulékcsökkentés és az áfaemelés együttes hatása alapján nőnének a közterhek. A politikus felidézte azt is, hogy Gyurcsány Ferenc a 2006-os miniszterelnök-jelölti vitában még azt mondta: a járulékcsökkentésnek nincs hatása az új munkahelyek teremtésére. Gyurcsány Ferenc jó esetben össze-vissza beszél, rossz esetben hazudik - jegyezte meg.