Az OVB visszautasította Dávid Ibolya érvelését
A jogszabály szerint nem gyűjthető ajánlószelvény "munkahelyen munkaidőben vagy munkaviszonyból, illetőleg munkavégzésre irányuló más jogviszonyból fakadó munkavégzési kötelezettség teljesítése közben". Az OVB állásfoglalása szerint a tilalom célja a választási cselekmények kizárása a munkahelyekről, és emiatt a tilalom nemcsak a munkahelyen munkát végzők egymás közötti kapcsolatában zárja ki a gyűjtést, hanem tilalmazza azt is, hogy munkahelyen munkaidőben bárki ajánlószelvényt gyűjtsön.
Az MDF elnöke szerint az OVB állásfoglalása olyan kiterjesztő jogértelmezésen alapul, amely ellentétes a törvény tételes rendelkezéseivel és a törvényalkotó szándékával.
Dávid Ibolya szerint a munkahely fogalma nem értelmezhető olyan tágan, mint ahogy azt az OVB tette, "az OVB értelmezésének megalapozottságát ugyanis maga a törvény is cáfolja" - szögezte le. Ha ugyanis - érvel a pártelnök - a törvényalkotó általánosan akarta volna kimondani az OVB által feltételezett célt, akkor a törvény most úgy szólna: "ajánlószelvényt munkahely kivételével bárhol lehet gyűjteni".
Ezzel kapcsolatban felhívta a figyelmet arra, hogy "nem véletlen", hogy a jogszabályalkotó négy külön pontban sorolta fel az ajánlószelvény gyűjtése szempontjából tiltott helyszíneket. Eszerint nem lehet a honvédségnél, rendvédelmi szerveknél szolgálati viszonyban lévő személytől a szolgálati helyen vagy szolgálati feladat teljesítése közben, tömegközlekedési eszközökön illetve állami vagy önkormányzati szervek hivatali helyiségeiben gyűjteni.
Meggyőződése szerint a jogalkotó csak a felsorolt helyeket kívánta kimondani általánosságban is az ajánlások gyűjtésének tilalmát. "A törvényalkotó tehát igen is egyértelműen meghatározta azon munkahelyeket, ahol az OVB által értelmezett általános gyűjtési tilalomnak érvényesülnie kell, de ez a tilalom éppen emiatt nem terjeszthető ki önkényesen olyan általános érvényűen minden létező munkahelyre, mint ahogy ezt az OVB az állásfoglalásában megtette" - írta.
A pártelnök szerint "abszurdum" az OVB állásfoglalása, amiből szerinte az következik, hogy még nyílt területen, például az aluljárókban, vagy egy köztéren sem lehet gyűjteni, hiszen ott utcaseprők, közterület-felügyelők munkaidejük alatt munkavégzés céljából tartózkodhatnak. Ha komolyan vesszük az OVB állásfoglalását, akkor sok magánlakásba becsöngetve sem lehetne gyűjteni, mivel ma már sokan távmunkában otthon dolgoznak, vagy a cégük a lakásba van bejelentve - tette hozzá.
Álláspontja szerint a jogalkotó szerint nem tilalmazott, hogy a jelöltek tipikusan közforgalmú helyeken úgynevezett leadóhelyeket létesítsenek, ez egyébként 1990 óta "bevett dolog", és szinte valamennyi párt él is ezzel a gyűjtési módszerrel. Dávid Ibolya szerint amennyiben az OVB állásfoglalását rövid időn belül nem változtatják meg, az "beláthatatlan jogi- és politikai következményekkel is járhat".
Szerinte az állásfoglalás betarthatatlan, mert a leadott ajánlásáról nem lehet megállapítani, hol gyűjtötték, "arra viszont alkalmas (az állásfoglalás), hogy valamennyi begyűjtött ajánlószelvény érvényességét - és így az eddigi választási eljárás jogszerűségét is - megkérdőjelezze.
A pártelnök megjegyezte azt is: az MDF esetében csak elvétve akad jelölt, aki élt ezzel a gyűjtési módszerrel, ennek ellenére az MDF valamennyi érintett jelölőszervezet érdekében fontosnak tartja az állásfoglalás megváltoztatását.
Az OVB hétfői ülésén tárgyalta a pártelnök levelét és nem változtatta meg állásfoglalását. A testület szerint ugyanis jogértelmezésük helyes, a Dávid Ibolya által hivatkozott állásfoglalást hosszas vita után egyhangúlag fogadták el és nincs okuk annak megváltoztatására.