Az OVB szerint nem lehet népszavazni a visszamenőleges jogalkotás tilalmáról

Nem lehet népszavazást tartani a visszamenőleges jogalkotás tilalmáról – mondta ki hétfőn az Országos Választási Bizottság az MSZP kezdeményezése kapcsán. A párt az Alkotmánybírósághoz fordul a döntés miatt.

Az Országos Választási Bizottság (OVB) hétfőn elutasította az MSZP visszamenőleges jogalkotás tilalmára vonatkozó népszavazási kezdeményezését - jelentette be Lukács Zoltán, a szocialista párt országgyűlési képviselője a testület döntését követő sajtótájékoztatóján.

Az ellenzéki politikus elmondta: kezdeményezésükkel a visszamenőleges jogalkotás hátrányos rendelkezéseinek alkalmazását kívánták megtiltani, mert az mélyen aláássa a jogbiztonságot; egy jogállamban és demokráciában pedig elfogadhatatlan ez az intézmény - emelte ki Lukács Zoltán, aláhúzva, hogy pártja ezért az Alkotmánybírósághoz fordul az OVB döntése miatt.

"Egyetért-e Ön azzal, hogy új jogszabálynak az érintettekre nézve hátrányos rendelkezését a jogszabály hatálybalépését megelőző időszakra vonatkozóan ne lehessen alkalmazni?" – ezt kérdezte volna az MSZP. A választási bizottság azonban a beadványban szereplő „hátrányos” szó homályosságára, illetve a közelmúltban módosított alkotmányra hivatkozva elutasította egy erről szóló népszavazás kiírását.


Annyiban a testületnek akár igaza is lehet, hogy a ma hatályos alkotmány bizonyos esetekben lehetővé teszi a visszamenőleges adóztatást, ami az érintettekre nézve kétségkívül hátrányos rendelkezés. Az alaptörvényről pedig, ha a népszavazás eredménye annak módosítását igényelné, nem lehet referendumot tartani.

Ha viszont a „hátrányos” fordulatot valóban nem tudták értelmezni, annak kellemetlen következménye lehet. A jogalkotásról szóló törvény ugyanis kimondja: „Jogszabály a hatálybalépését megelőző időre nem állapíthat meg kötelezettséget, kötelezettséget nem tehet terhesebbé, valamint nem vonhat el vagy korlátozhat jogot, és nem nyilváníthat valamely magatartást jogellenessé”. A jogalkotó itt a „terhesebb” szót alkalmazza, ami az OVB logikája szerint semmivel nem kevésbé homályos, mint a „hátrányos” jelző. Akkor ki kellene dobni ezt a rendelkezést is?

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.