Az MSZP kiváltaná, a Fidesz megtartaná a népszavazást a költségtérítésről
A szocialista frakció keresi a megoldását annak, hogy miként lehetne rendezni a képviselői költségtérítések ügyét - mondta Göndör István, az MSZP frakcióvezető-helyettese. A szocialista képviselő szerint felelős politikusoknak meg kell tennie mindent azért, hogy ne költsék el azt négymilliárd forintot, amelybe a népszavazás megrendezése kerül.
Emlékeztetett arra, 2007-ben az MSZP azt javasolta, hogy szűnjön meg teljesen a költségtérítés, de ezt a Fidesz megakadályozta. "Most újabb megoldást keresünk, és megpróbáljuk, ha másként nem megy, feles törvénnyel megoldani" - fogalmazott. Hozzátette: ha lehetne, kétharmados jogszabállyal oldanák meg, de ha nem megy, akkor nagy valószínűséggel a szocialista frakció feles jogszabályt nyújt be, amellyel kapcsolatban folynak az előkészületek. Balsai István, a Fidesz politikusa ugyanakkor azt mondta, erkölcstelen, jogszerűtlen és politikailag vállalhatatlan a népszavazás kiváltása.
Nem szállhatunk szembe 550 ezer ember akaratával, különösen, hogy az Országgyűlés április közepén már elrendelte a népszavazást - hangsúlyozta.
A Seres Mária magánszemély által kezdeményezett referendumon arra kérdésre várnak egyetértő választ, hogy az országgyűlési képviselőknek csak a bizonylattal alátámasztott elszámolható kiadásai után járhasson költségtérítés. Balsai István szerint akár sikertelen, akár sikeres lesz a referendum, a népszavazás után kell visszatérni a költségtérítés kérdésére, és ezt rendezni lehetne a következő ciklusig.
Emlékeztetett arra is, hogy az Alkotmánybíróság egy másik ügyben világosan kimondta, hogy nem lehet a népszavazást "megúszni" olyan ügyekben, amikor az alapkérdés nem szűnik meg. Mint mondta, bár a társadalombiztosítás privatizálása ügyben kiírt tavalyi népszavazás okafogyottá vált azzal, hogy a kormányoldal visszavonta a törvényt, most azonban nem ez a helyzet, hiszen a képviselői költségtérítésről szóló jogszabályok érvényben vannak.
Szerinte ezeket a jogszabályokat "toldozgatni-foldozgatni" egyébként sincsen értelme.
Balsai István úgy vélte, hogy az Országgyűlés elnökének, Szili Katalinnak kellene álláspontot kialakítani a képviselőket érintő kérdésekben, így ebben is. "Ha majd egyszer lesz egy kis ráérő ideje az Országgyűlés elnökének, most úgy látom nincsen, akkor összehív egy erre alkalmas testületet" - jegyezte meg.
Utalt arra is, hogy ebben a ciklusban háromszor csökkentették a képviselők lehetőségeit, először a bizottsági pótlékokat, aztán az utazási kezdeményeket, majd 15 százalékos átalányadót vezettek be.