'Orbán mikor váltja le Szócskát?'
A hónapok óta tartó ámokfutás megkoronázása volt a kórházak államosítása, az önkormányzati vagyon elkobzása. Az egészségügyi rendszer totális szétverése kezdődött el azzal, hogy az ágazatban dolgozókat, a rezidenseket nem veszi komolyan a Fidesz-kormány - írja közleményében a szocialista poltikus.
Szerinte azzal, hogy a betegbiztosítási rendszer átalakítását a Fidesz becsempészte (az ágazati vezetés tudta nélkül) és a fideszes szavazógép megszavazta, Magyarországon nem csak az oktatásban lesznek hatalmas szakadékok szegények és gazdagok között, hanem az egészségügyi ellátásban is. A tandíj után jön a fizetős egészségügy? A Fidesz-kormány nemet mond a szolidaritáson alapuló egészségbiztosítási rendszerre, a leszakadó társadalmi rétegek felzárkóztatására, az elesettek segítésére, az idősek gondozására, a nyugdíjak kifizetésére.
Így mindaz, amit a Fidesz egészségpolitika címén tesz, egyet jelent a fizetős egészségügy bevezetésével. Ami ellen a mai kormánypártok 2008-ban még népszavazást kezdeményeztek, tüntettek. A "Nemzeti Szemfényvesztés Kormánya" másfél éve nem tesz semmit, ami javította volna a hazai ellátást, életpályamodellt jelentene az ágazatban dolgozóknak. Az ágazatból folyamatosan vonják ki a pénzt, erre tette fel a koronát a ”becsempészett” adómódosításról és magánbiztosítókról szóló törvény.
Mindaz, amit Szócska Miklós államtitkár képvisel, az egészségügyi rendszer porrá zúzásához vezet, nincs megoldásuk a rezidensek tömeges felmondására, a Munka törvénykönyvében lévő, a dolgozókat sújtó változtatásokra, a várható kórházcsődökre - figyelmeztett Havas Szófia.
Állítja: beláthatatlan és tragikus következményei lesznek annak, amit a Fidesz előkészít. Az ellátási válság nem kérdéses, hiszen már most is jelentős adósságot görgetnek a kórházak, a nagy kórházak közül sok már most is szakemberhiánnyal küzd. A fideszes ”ígéretlufi” kipukkadt.
Az ellenzéki poltikus elégedetlen a rezidens szövetség elnökével nyilatkozataival is, mert Papp Magor elfelejtette megemlíteni, hogy a Medgyessy-kormány 2002-ben 50 százalékos béremelést hajtott végre az ágazatban. Ha mást nem is tud Szócska Miklós tenni, akkor legalább egy olyan fajta bérrendezést tegyenek meg, mint amit a szocialista kormányok idején az orvosok, a pedagógusok, a szociális munkások, az egészségügyi szakalkalmazottak kaptak.
Havas Szófia szerint mindezek után csupán egyetlen kérdés maradt: Orbán Viktor levonja-e a megfelelő következtetéseket, és Szócska Miklóst leváltja-e? Ha mindezt nem teszi meg, akkor Orbán Viktort személyesen terheli felelősség, amennyiben a tarthatatlan helyzet tragikussá válik, és betegek élete, egészsége kerül veszélybe.