Az MSZP erőt akar mutatni

Nagygyűlést tartanak szombaton a szocialisták. A politikai nagygyűlés és az MSZP vezetőségének egyik fő célja, hogy megmutassa: új időszámítás kezdődik a párt életében.

„Március 9-én új korszakot nyitunk. Március 9-én a Budapest Arénában találkozunk, hogy közösen elindítsuk a Fidesz utáni időszakot. Összegyűlünk, hogy városról városra, utcáról utcára, házról házra újrateremtsük a szabad, kiszámítható, békés Magyarországot, hogy reményt és biztonságot teremtsünk. Tarts velünk már­cius 9-én! Induljunk közösen!” – ezekkel a mondatokkal hívta a szombati rendezvényhez való csatlakozásra híveit Mesterházy Attila szocialista pártelnök.

Az MSZP legutóbb 2010 novemberé­ben tartott, szintén tízezres tömegrendezvényt az Arénában. Akkor ­Paul Rasmussen, az Európai Szocialista Párt elnöke és Martin Schulz, az Európai Parlament szocialista frakcióvezetője (jelenleg az EP elnöke) küldött videoüzenetet, amelyben arról beszéltek, hogy Orbán Viktor kétharmados többsége árt az országnak. Az akkori rendezvényen Mesterházy Attila még a színpadról köszöntötte a korábbi pártelnököket, így például az ekkor még az MSZP-ben politizáló, de már különutas politikát építő Gyurcsány Ferencet is. 

A Népszabadság értesülései szerint a szombati politikai nagygyűlés és az MSZP vezetőségének egyik fő célja, hogy megmutassa: új időszámítás kezdődik az MSZP életében; bizonyítsa, hogy a párt komoly megújuláson ment át, és kész alternatívát nyújtani a jelenlegi kormányzó pártokkal szemben. A 2010-es eseménytől eltérően ezúttal nem lesznek civil felszólalók, a tízezres hallgatóság politikusi beszédeket hallgathat majd meg a hagyományos „kulturális blokk” után. A szónokok sorát – a megújulás jegyében – Gúr Nándor alelnök nyitja majd meg, de felszólal Tóbiás József frakcióigazgató, Kunhalmi Ágnes oktatásügyi szakpolitikus, az országos elnökség tagja, illetve Botka László szegedi polgármester, aki országos választmányi elnök is. Őket előbb Szergej Sztanishev, az Euró­pai Szocialisták Pártjának (PES) elnöke, volt bolgár miniszterelnök követi, majd Victor Ponta jelenlegi román kormányfő lép színpadra, közvetlenül Mesterházy előtt.

A pártelnök beszéde, bár évértékelőként van meghirdetve, valójában egyfajta kampány- és programbeszéd lesz; legalábbis forrásaink erről számoltak be. A nagygyűlés célja az MSZP erejének megmutatása: „míg az ellenzéki oldal más vezetői kongresszusi központokban és szállodákban mondtak beszédet, nálunk az Arénán kívül is többen lesznek, mint náluk összesen” – fogalmazott egyik forrásunk. Mesterházy Attila állítólag beszéde alig egyharmadában fogja csak értékelni az ország jelenlegi állapotát, a hangsúlyt inkább a konkrét vállalásokra és teendőkre kívánja majd tenni. „Politikai programunk van, a zászlót felemeltük, most a szükséges többséget kell mögé megszerveznünk” – jellemezte a szándékokat egy másik forrásunk.

Mesterházy várhatóan az elmúlt időszak országjárásainak tapasztalataira épít majd beszédében, az Együtt 2014-gyel, illetve a Demokratikus Koa­lícióval kapcsolatban pedig nem fog a különállást erősítő kijelentéseket tenni; mindegyik erőre állítólag mint a demokratikus ellenzéki oldal részeként fog utalni. Az eseményről több videoanyagot is készítenek, Mesterházy beszédét pedig röviddel annak elhangzása után, angol felirattal a nagyobb videomegosztókon is közzéteszik, mondván, olyan nagy a külföldi és diplomáciai érdeklődés is, hogy – miután a helyszínen szinkrontolmácsolási lehetőség nem lesz – ezzel könnyítik meg annak közvetlen megismerését.

Arra a kérdésünkre, hogy mennyit ártott az MSZP-nek a „Magyarország ma” című kampányvideójuk körül kialakult botrány, a párt vezetői egybehangzóan azt mondták: a Fidesz által gerjesztett felháborodás valójában több emberhez juttatta el a kisfilmet, mint azt remélték volna. Az MSZP álláspontja továbbra is az, hogy nem vétettek jogi hibát, azt pedig nehezen tudják értelmezni, hogy néhányan azért tiltakoznak, mert felmenőiket, ismert és elismert rokonaikat mint pozitív és követendő példát említik a filmben. Emlékezetes, hogy korábban Puskás Ferenc özvegye, illetve Bartók Béla szerzői jogainak örököse és Kos­suth Lajos leszármazottai is kifogásolták a videóban való szerepeltetést. Tény, hogy a párt álláspontjától függetlenül Török Zsolt szóvivő nemrég kijelentette, hogy a kisfilmet újravágják a tiltakozások nyomán.

A szocialisták kormányváltásra készülnek
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.