Az MSZP beszámoltatná a kormányt és az ügyészséget az áfacsalásról
A politikus erről szerdán nyilatkozott az MTI-nek. Mindazonáltal hangsúlyozta: miután Rogán Antal Fidesz-frakcióvezető bűnvádi eljárást szorgalmazott Horváth András egykori adóellenőr adóhatósággal szembeni vádjainak tisztázására, a vizsgálóbizottság feltehetően nem alakulhat majd meg. Nem hozható létre ugyanis vizsgálóbizottság olyan ügyben, amelyben büntetőeljárás folyik.
Ezért - folytatta Tóbiás József - az MSZP határozati javaslatot nyújt be az Országgyűlésnek, hogy a nemzetgazdasági miniszter számoljon be a parlament gazdasági bizottságának a Nemzeti Adó- és Vámhivatalban pár nap alatt lezárt belső vizsgálat eredményéről. Valamint kezdeményezik, hogy a vádhatóság tájékoztassa a leendő ügyészségi vizsgálat megállapításairól a költségvetési és számvevőszéki bizottságot.
A frakcióvezető-helyettes elmondta: az MSZP-nek eredetileg rossz és még rosszabb megoldás közül kellett választania. Felidézte, hogy amikor a szocialisták vizsgálóbizottságot kezdeményeztek az E.ON gázüzletágának megvásárlása miatt, és ezt a Jobbik is támogatta, az MSZP-t támadták az alkalmi együttműködés miatt. Most viszont azért bírálják őket, mert nem írták alá a Jobbik képviselői által már szignált LMP-s aláírásgyűjtő íveket.
Tóbiás József közölte: a szocialisták elkötelezettek amellett, hogy kiderüljön az igazság a feltételezett áfacsalások ügyében. Ám hangsúlyozta, hogy vizsgálóbizottság a szükséges 78 aláírás nélkül is kezdeményezhető. Ehhez - folytatta - az kellene, hogy az LMP az alkotmányügyi bizottság elé vigye erről szóló javaslatát, amit az MSZP támogatna.
Ugyanakkor a frakcióvezető-helyettes elmondta, azt javasolja, hogy az MSZP biztosítsa a hiányzó aláírásokat. Ehhez elegendő a frakció egy részének részvétele is.
Az LMP-nek és a Jobbiknak összesen 50 képviselője van, és támogatja a bizottság létrehozását a PM-hez tartozó 8 független képviselő is. A kezdeményezők között van a független Ángyán József, valamint aláírta az íveket a szintén független Ivády Gábor és Szili Katalin is. Az MTI értesülése szerint vannak olyan szocialista politikusok, akik - még mielőtt a Jobbik csatlakozott volna - már aláírtak, Simon Gábor elnökhelyettes pedig kedden jelentette be, hogy támogatja a vizsgálóbizottság felállítását.
Horváth András, aki már benyújtotta az adóhatósághoz a lemondását, november 8-ai sajtótájékoztatón arról beszélt: nagyobb hazai cégek és multinacionális vállalatok több mint ezer milliárd forint értékben csalnak adót, amihez kormányzati körök támogatásával az adóhatóság is asszisztál. Állítását később is megismételte, hozzátéve, ezzel kapcsolatban tett feljelentését követően - egy sajtóhír alapján - az ügyészség feljelentéskiegészítést kért.
Az LMP ezután Ángyán Józseffel közösen indított vizsgálóbizottsági kezdeményezést. A független képviselő úgy nyilatkozott: a Fidesz és az MSZP elutasítása azt bizonyítja, hogy "egységes maffiahálózat irányítja a háttérből a politikát" évtizedek óta.
A szocialisták ugyanakkor azt közölték: az ügy kivizsgálását támogatják, a Jobbikkal közös kezdeményezésekben viszont nem vesznek részt. Rogán Antal Fidesz-frakcióvezető pedig azt mondta: a Horváth András által megfogalmazott vádakat bűnvádi eljárásban kell tisztázni.