Az iszapömlés sérültjeit vegyi égés miatt kezelik
Ennek az idős embernek a testfelülete több mint hetven százalékán sérült meg a vegyi égés következtében - tette hozzá. A másik két páciensnél 30-35, illetve 10-15 százalékos ugyanez a sérülési arány - mondta el, megjegyezve: e sérülések gyógyulása teljesen más jellegű, mint például a tűz által okozottak égési sérüléseké. Itt nem egy pontra koncentrálódik, hanem "térképszerű" a sérülés, függően attól, hogy belenyúlt-e valaki a maró anyagba vagy az csak ráfröccsent
A főigazgató főorvos szerint mindhárom sérült esetében hónapokba telik majd a sebek gyógyulása, s ezt követően kerülhet majd csak sor a további, még szükséges műtétekre.
Tíz embert kezelnek a Honvédkórházban, egyiküket az intenzíven
Már csak egy ember van az intenzívosztályon abból a kettőből, akiket az iszapömlés miatt szállítottak a budapesti Honvédkórházba - tájékoztatta Bazsó Péter, a Honvédkórház - Állami Egészségügyi Központ orvos igazgatója szerdán az MTI-t.
A szakember elmondta: az intézményben tíz, a katasztrófában megsérült embert kezelnek, közülük egy továbbra is az intenzíven, hét az égési osztályon és kettő a traumatológián fekszik. A legsúlyosabb sérült bőrfelületének mintegy 70 százaléka károsodott. Mint mondtaa. a lúg okozta marásos sérülésről elmondta, hogy nagyon hasonlít az égési sérülésre, és kezelése is hasonló.
Egy embert már hazaengednének, "ha lenne hova"; a kórház humanitárius megfontolásból addig nem engedi el az embereket, amíg nem rendezik lakóhelyüket - fűzte hozzá.
Egyelőre még egyik beteget sem műtötték meg, mivel a lúgsérülés teljes kialakulásához 24-48 óra kell; a plasztikai beavatkozást csak ezután tudják elkezdeni- tette hozzá.
Az MTI kérdésére elmondta, a betegek arról számoltak be, hogy amikor a lúgos vízben álltak, s emiatt megsérültek, nem éreztek fájdalmat, "olyan volt, mintha vízben álltak volna". Erre az a magyarázat, hogy a lúgmarás fokozatosan alakul ki - tette hozzá.
Bazsó Péter elmondta azt is, hogy egy kolléganője az ajkai kórházban nyújt szakmai segítséget az ott dolgozó orvosoknak, akiknek kevesebb tapasztalata van az égési sérülések kezelésében.