Az ismeretlen jó ember emléktáblája
Régóta gondolok arra, hogy oly sok emlékművet állítottak az ismeretlen katonának, ám egyet sem az ismeretlen jó embernek - mondta Heller Ágnes. Hozzátette: mindenki ismer jó embereket, tudna ilyeneket megnevezni a környezetéből.
A filozófus emlékeztetett arra, a koncentrációs táborok túlélőinek naplóiból is az tűnik ki - akár a náci haláltáborok, akár a Gulag túlélőinek emlékezéseit olvasva -, hogy életben maradásukat szinte majdnem mindannyian egy-egy jó embernek köszönhették.
Hellernek személyes tapasztalata is van az ismeretlen jó emberről. Édesapját 1944 nyarán deportálták, de egy kis cédulát ki tudott dobni a vagon ablakán, amelyen üzent a családjának, szeretetéről biztosítva őket, és a cédulára ráírta a címet is. Egy ismeretlen jó ember azt a papírfecnit nem dobta félre, hanem hazavitte, borítékba tette, bélyegre költött és elküldte a címre - mondta Heller Ágnes, feltéve a kérdést: miért cselekedte ezt valaki? Azért, mert "az ismeretlen jó ember az ismeretlenekhez is jó; nemcsak az anyjához, apjához, gyermekéhez, akikhez könnyű jónak lenni, hanem olyanokhoz is, akikről fogalma nincs, hogy kicsodák".
Az ismeretlen jó embert kizárólag a jósága motiválja a segítésre - mutatott rá a filozófus, mondván: ezért gondolt arra, hogy emlékművet kellene állítani. - Az a szobor vagy emléktábla minden ismeretlen jó embert jelképezne, képviselne; azokat is, akiket ismerünk, és azt a több százezret vagy milliót is, akiket nem ismerünk; akiket a jó tettre semmi más nem motiválta, mint a segíteni akarás. Magyarországon először és elsőként Veszprémben van emlékműve az ismeretlen jó embernek - hangsúlyozta Heller Ágnes.
Molnár Margit, a Józan Ész Társaság elnöke az MTI-nek elmondta, hogy közadakozásból állították az emléktáblát, s a vár alatti házban lakó család ellenvetés nélkül egyezett bele a kérésükbe.
A márványtáblán ez olvasható: "Az ismeretlen jó ember egyszerűen, magától értetődő csönddel teszi azt, amire a többiek csak handabandával és rezesbandával kaphatók. Az emléktáblát Heller Ágnes filozófus védnöksége alatt a Józan Ész Társaság állította. Veszprém, 2010."