Az ENSZ kőkemény véleménye a médiatörvényről
A látogatás előzménye, hogy a genfi magyar állandó ENSZ-képviselőn keresztül már januárban levélben fordult a magyar kormányhoz Heiner Bielefeldt és Frank La Rue, előbbi az ENSZ emberi jogi tanácsának vallásszabadsággal, utóbbi a szólás- és véleményszabadsággal foglalkozó különmegbízottja. Mindketten a médiaszabályozással kapcsolatban kívántak kérdéseket feltenni a kormánynak.
Szerintük a médiatörvények elfogadása visszalépést jelent a véleményszabadság területén, a törvénybe ütköző médiatartalmak körét túl szélesen és pontatlanul határozták meg, és a törvények végrehajtását olyan testületre bízták, amely nem független. A két különmegbízott szerint túl tágan fogalmazták meg a jogszabályban azokat az okokat, amelyek alapot szolgáltathatnak a véleményszabadság korlátozására.
Kiemelték, hogy a nemzetbiztonság védelmét nem szabad arra felhasználni, hogy a hatóságok az újságírókat bizalmas forrásaik felfedésére kényszerítsék. Nincs megfelelő garancia arra, hogy ezt nem politikai befolyástól mentesen teszik a törvényben nem részletezett hatóságok – állítják.
Álláspontjuk szerint a Médiahatóság tagjainak kinevezési eljárása nem garantálja a testület függetlenségét. Aggodalomra okot adónak tartják továbbá, hogy a szankciókról a hatóság és nem a bíróságok döntenek. Kiemelték, hogy jelentésükben, amely majd az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa elé kerül, biztosítani kívánják a magyar válasz precíz tükröztetését. A közigazgatási tárca megküldte válaszát a raportőröknek, akik azonban jelezték: a válaszban foglaltak nem minden esetben oszlatják el a kételyeiket. A két jelentéstevőt Kovács Zoltán kommunikációs államtitkár hívta meg Budapestre, alkalmat adva arra, hogy a kérdéseket szakértői szinten tisztázhassák.
A Népszabadság információi szerint a delegáció tegnap Hóvári Jánossal, a Külügyminisztérium helyettes államtitkárával, majd Paczolay Péterrel, az Alkotmánybíróság elnökével találkozott, utána pedig a Parlament emberi jogi bizottságának tagjaival. Itt Frank La Rue információink szerint a kormányt egy „gőzhengerhez” hasonlította, és azt mondta, talán jobb volna a médiatörvénnyel kapcsolatos folyamatot elölről kezdeni.
Az ENSZ-biztos előadása a Nyílt Társadalom Archívumban >>>