'Az első Orbán-kormány elküldött, a második a nyugdíjamat veszi el'
- Ti csak pihentek, én meg dolgozzam, amíg hetven éves nem leszek, vagy meg nem döglök?! - kiált ki ingerülten autójából egy középkorú férfi, amint elhajt a Független Rendőr Szakszervezet által meghirdetett, szerda reggel hét órakor kezdődött zalaegerszegi félpályás útlezáráson részt vevő kocsik sora mellett. A demonstrálók többsége válaszra sem méltatja a háborgó autóst, a Honvédszakszervezet feliratú pólót viselő Makkos István is csak dühösen csóválja a fejét.
- Pont nekem mondja ezt? 2001-ben kényszernyugdíjaztak a honvédségtől, holott maradni akartam. Most, hogy már új életet kezdtem, megint akarnak engem, pontosabban a nyugdíjamat. Az első Orbán-kormány elküldött, a második a nyugdíjamat veszi el – mondja az ötvenhárom éves, egykor őrnagyként szolgált Makkos, és keserűen fűzi hozzá: - Pedig én maradtam volna a honvédségnél, és ma is visszamennék oda, ha értelmes munkát adnának. Munkatáborokba viszont nem megyek, még ha el is veszik a pénzem egy részét.
Kissé odébb a demonstráló börtönőrök - „Viktatúra” és „Köszönet Viktor” feliratú transzparensek mellett - diskurálnak, s nagy gyászjelentést mutatnak az elhaladóknak: „A fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak viszonyáról szóló törvény visszaadta lelkét teremtőjének.” Az aktív és már nyugdíjas börtönőrökből kérdés nélkül is ömlik a panasz. Norsics Ferenc, a börtönőrök szakszervezetének zalaegerszegi vezetője, nyugalmazott BV alezredes szerint a legnagyobb gond, hogy a lakosság nincs tisztában azzal, milyen kemény munkát végeznek, a kormányzat pedig rendre csúsztat:
- Harminchárom évet szolgáltam rendvédelmi szervezeteknél, ebből tizennégyet a zalaegerszegi börtönben dolgoztam. Minden egyes szolgálat idején legalább nyolc kilométer gyalogoltam a börtönben, s biztonsági tisztként az egész intézmény biztonságáért feleltem. Az ízületeim olyannyira kikészültek, hogy negyvenhat évesen nem tudtam teljesíteni a fizikai tesztet, ezért nyugdíjaztak. Mentálisan is megviselt a börtönmunka, gond van a vérnyomásommal, a szívemmel. A sokak által irigyelt nyugdíjas létem során többet töltök kórházban, mint otthon
Egy még aktív, fiatal börtönőr, - aki tart a retorziótól, ezért kéri, hogy ne írjam le a nevét -, azt említi:
- Mindenki éveket számol a nyugdíj kapcsán, pedig ha órákban néznénk a leszolgált időt, meglepő eredményekre derülne fény. Én például majd minden hónapban kétszáz óránál többet dolgozom, míg az átlagemberek csak 160-170-et.
A börtönőrök háborognak azon is, hogy a kormány felmérésekre hivatkozik, olyan nyugati példákat hoz fel, ahol még hatvankét évesen is dolgoznak a rendvédelmisek. Indulatosan sorolják, miért igazságtalan az összehasonlítás. Itthon százezer forintnál többet nem visz haza egy fiatal börtönőr, Ausztriában, például Graz-ban viszont 3800 euró, közel egymillió forint a bér,. Van tehát miből felkészülniük arra, hogy esetleg idejekorán, még a nyugdíjkor előtt el kell elhagyniuk a pályát, s önmagukról kell gondoskodniuk
A tüntetők közül többen is azt mondják, a kormány tervezett intézkedéseivel sem értenek egyet, de talán még ennél is jobban bántja őket a módszer, ahogy diktatórikusan döntenek sorsukról. Megkérdőjelezik tisztességességüket, becsületességüket, mintha mindannyian „makk egészségesen, csalóként mennének nyugdíjba, nem pedig kényszerből.”
Jandó Zoltán, az FRSZ Nyugat-dunántúli régiós elnöke egyetért a „kollégákkal”, s azzal egészíti ki a mondandójukat:
- Meggyőződésünk, hogy a rendvédelmisek joggal tartanak igényt a korengedményes nyugdíjra. Ám talán még ennél is súlyosabb gond az, hogy a kormány visszamenőlegesen döntene erről. Ez egyszerűen igazságtalan, kényszerhelyzetbe hoznak embereket, családokat, akik épp azt vesztik el, amiért vállalták az ezekkel a szakmákkal járó lemondásokat, nehézségeket, betegségeket.
Az FRSZ régiós elnöke arra a felvetésünkre, hogy a zalaegerszegi demonstráción rajta és a forgalmat biztosítókon kívül egyetlen aktív rendőrt sem találunk, azt feleli:
- Zalában is elrendelték a fokozott szolgálat ellátását, vagyis az aktív kollégák közül senki nem tud részt venni a demonstráción. Ha azonban tehetnék, itt lennének. Akkor nem harminc autóból állna a sor, hanem harminc kilométer hosszú lenne.