A Bölcsek Tanácsa a korrupció ellen
Magyarország súlyos társadalmi-gazdasági problémákkal küzd, s a gazdasági válságra a kormánynak kell megadnia a gyors válaszokat, de a válságból való kilábalás feltétele az is, hogy más alapvető problémákkal ugyancsak foglalkozzék az ország – mondta tegnapi sajtótájékoztatóján a köztársasági elnök.
Ilyen az oktatás és a szakképzés fejlesztése, illetve a korrupció visszaszorítása – fogalmazott. A Lámfalussy Sándor közgazdász, az euró „atyja”, a korrupció elleni küzdelemben jelentős sikereket elért Eva Joly norvég-francia jogász – ő a sajtótájékoztatón nem vett részt –, Csermely Péter orvosprofesszor és Fodor István villamosmérnök alkotta grémium, illetve az őket segítő két szakértői munkacsoport e két kérdéskörben a jövő év derekára konszenzusképes, szakmailag megalapozott ajánlásokat fogalmaz meg. Ezeket kötetben jelentetik meg, és gondolataikat bárki szabadon felhasználhatja – emelte ki Sólyom.
Az elnök közölte: tavasz óta folyik a szervezés, és a tanács szeptemberben megkezdte az érdemi munkát. Ez civil kezdeményezés – hangsúlyozta –, amelynek céljára alapítványt hozott létre, így állami pénzeket nem használnak fel.
Lámfalussy ugyan kevésbé ismeri a magyarországi helyzetet, ám aggasztónak tartja, ahogyan külföldön a hazai oktatás színvonaláról beszélnek. Nemcsak az a gond – állította –, hogy a megszerzett tudás kevés, hanem az is, mire használhatók ezek az ismeretek. Szerinte arra is fel kell készíteni a fiatalokat, hogy a gazdaság gyors átalakulása miatt egy életen át akár öt-hat váltásra is számítaniuk kell. A korrupcióról szólva pedig azt emelte ki: annak könnyen gazdasági kontraszelekció lehet a következménye.
Minkét kérdéskör a közbeszéd tárgya, számos program készült, mégsem változik semmi – vélekedett Fodor István. A grémium megítélése szerint arra vállalkozik, hogy az óvodától a felnőttképzésig adjon felelős válaszokat. Ugyanakkor vizsgálni szeretnék az oktatási rendszer és a korrupció kapcsolatát, hiszen az iskola nemcsak „tudásgyár” hanem a személyiséget formáló intézmény is. Csermely professzor ugyancsak hangsúlyozta, hogy amennyiben az oktatás következetes értékendet képvisel, a diákok is megtanulják: a helyes viselkedés mindenképpen megtérül. Egyébként gazdasági válság idején éppen a képzés fejlesztése lehet az egyik kitörési lehetőség – tette hozzá –, amint ezt számos válsághelyzetben levő ország példája is bizonyítja.
Bizottságokban nincs hiány
A kormányfő javaslatára a közelmúltban létrehozták az Antikorrupciós Tanácsadó Testületet, vagyis bizottságokban nincs hiány. A grémium a nyárom elkészített egy terjedelmes tanulmányt, amelyben felrajzolták a hazai korrupció természetrajzát, és számos intézkedésre is javaslatot tettek, ám a munka érdemi hatásairól egyelőre keveset hallani.