A Bölcsek Tanácsa a korrupció ellen

Nem kormányzati cselekvési programot, inkább hosszú távra érvényes elvi útmutatást, az alapvető értékek felmutatását várja Sólyom László az általa felkért négy szakértőből álló Bölcsek Tanácsa működésétől.

Magyarország súlyos társadalmi-gazdasági problémákkal küzd, s a gazdasági válságra a kormánynak kell megadnia a gyors válaszokat, de a válságból való kilábalás feltétele az is, hogy más alapvető problémákkal ugyancsak foglalkozzék az ország – mondta tegnapi sajtótájékoztatóján a köztársasági elnök.

Ilyen az oktatás és a szakképzés fejlesztése, illetve a korrupció visszaszorítása – fogalmazott. A Lámfalussy Sándor közgazdász, az euró „atyja”, a korrupció elleni küzdelemben jelentős sikereket elért Eva Joly norvég-francia jogász – ő a sajtótájékoztatón nem vett részt –, Csermely Péter orvosprofesszor és Fodor István villamosmérnök alkotta grémium, illetve az őket segítő két szakértői munkacsoport e két kérdéskörben a jövő év derekára konszenzusképes, szakmailag megalapozott ajánlásokat fogalmaz meg. Ezeket kötetben jelentetik meg, és gondolataikat bárki szabadon felhasználhatja – emelte ki Sólyom.

Az elnök közölte: tavasz óta folyik a szervezés, és a tanács szeptemberben megkezdte az érdemi munkát. Ez civil kezdeményezés – hangsúlyozta –, amelynek céljára alapítványt hozott létre, így állami pénzeket nem használnak fel.

Lámfalussy ugyan kevésbé ismeri a magyarországi helyzetet, ám aggasztónak tartja, ahogyan külföldön a hazai oktatás színvonaláról beszélnek. Nemcsak az a gond – állította –, hogy a megszerzett tudás kevés, hanem az is, mire használhatók ezek az ismeretek. Szerinte arra is fel kell készíteni a fiatalokat, hogy a gazdaság gyors átalakulása miatt egy életen át akár öt-hat váltásra is számítaniuk kell. A korrupcióról szólva pedig azt emelte ki: annak könnyen gazdasági kontraszelekció lehet a következménye.

Minkét kérdéskör a közbeszéd tárgya, számos program készült, mégsem változik semmi – vélekedett Fodor István. A grémium megítélése szerint arra vállalkozik, hogy az óvodától a felnőttképzésig adjon felelős válaszokat. Ugyanakkor vizsgálni szeretnék az oktatási rendszer és a korrupció kapcsolatát, hiszen az iskola nemcsak „tudásgyár” hanem a személyiséget formáló intézmény is. Csermely professzor ugyancsak hangsúlyozta, hogy amennyiben az oktatás következetes értékendet képvisel, a diákok is megtanulják: a helyes viselkedés mindenképpen megtérül. Egyébként gazdasági válság idején éppen a képzés fejlesztése lehet az egyik kitörési lehetőség – tette hozzá –, amint ezt számos válsághelyzetben levő ország példája is bizonyítja.

Bizottságokban nincs hiány

A kormányfő javaslatára a közelmúltban létrehozták az Antikorrupciós Tanácsadó Testületet, vagyis bizottságokban nincs hiány. A grémium a nyárom elkészített egy terjedelmes tanulmányt, amelyben felrajzolták a hazai korrupció természetrajzát, és számos intézkedésre is javaslatot tettek, ám a munka érdemi hatásairól egyelőre keveset hallani.

Csermely Péter, Lámfalussy Sándor, Sólyom László és Fodor István
Csermely Péter, Lámfalussy Sándor, Sólyom László és Fodor István
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.