Az alkotmánybírák kasztjai
„Nem mondanak igazat (az ellenzék – a szerk.). Az új alaptörvény mindenképpen hatályba lép januárban; az alkotmány mostani módosításának szándéka pedig azt célozza, hogy öt új alkotmánybíró és az új elnök már szeptemberi hatállyal megkezdhesse a munkáját” – így reagált Balsai István fideszes országgyűlési képviselő arra az ellenzéktől idézett felvetésre, miszerint az Alkotmánybíróság tagjai létszámára és az elnök megválasztására vonatkozó alkotmánymódosítással a saját embereik testületbe juttatása lenne a kormánypártok célja.
Balsai hozzátette: az új tagoknak a munkára fel is kell készülniük, ráadásul a januártól hatályos alaptörvény szerint a változás igen jelentős lesz mind az AB létszámát mind a költségvetését és a feladatait illetően is. „Arról van szó, hogy mintegy négy hónappal korábban kerül sor az AB egy hiányzó és négy új tagjának a megválasztására” - szögezte le a politikus.
Balsai István hozzáfűzte: aki azt állítja, amit most az ellenzék, az az Alkotmánybíróság húsz éves történetét tagadja, ugyanis mindig politikai megállapodás alapján jelölték az alkotmánybírákat, ez így lesz most is; a megválasztásuk után pedig a bírák befolyástól és pártkötődéstől függetlenül végzik majd munkájukat.
Azzal viszont, hogy megemelik az Alkotmánybíróság létszámát, tulajdonképpen bebiztosítja magát a kormányoldal, hogy „többsége” legyen a szavazati arányt illetően a testületben – idézett fel egy további ellenzéki véleményt a változásokról a Közbeszéd műsorvezetője.
„Nem értem a feltételezést” – reagált Balsai István. „Ezek az alaptalan vádak azokat az embereket érintik, akiket - még nem is tudom, kik lesznek azok - beskatulyáznak ilyen vagy olyan politikai kinevezettek közé” - tette hozzá. Kifejtette: az AB tagjait most már hosszú idő óta a parlament választja, és ilyen értelemben persze politikai döntés születik egy politikai testületben, az Országgyűlésben. „De az Alkotmánybíróság működése, a parlament feletti kontroll szerepe, megnövekedett hatásköre természetesen más munkát takar” - nyilatkozta a volt a igazságügyi miniszter.
Az AB létszámának növelését Balsai István a megnövekedett feladatok mellett a közeli múltra tett történelmi visszatekintéssel is indokolta: eredetileg, az 1989-ben elfogadott törvény szerint a testület tizenöt fővel kezdte volna meg a munkáját, méghozzá három ütemben választva a tagokat a teljes létszámig; az első öt tag '89-ben kezdte meg a működését, az első szabad választás után hat fővel gyarapodott a létszám. A harmadik körös bővítés azonban már elmaradt, mivel a '94-ben hivatalba lépett Horn-kormány redukálta az AB létszámát tizenegy főre - hangzott az érvelés.
A mostani kormányzat az eredeti, tizenöt főre bővíti a létszámot, ennek aktuális indoka pedig az AB megnövekedett feladatmennyisége; sokkal több munkájuk van - érvelt Balsai István. Jelentős többletmunkát jelent majd, hogy az AB minden jogerős bírósági döntést felülvizsgálhat. Ezzel kapcsolatban a volt igazságügyi miniszter kijelentette: olyan nagy bírósági felülvizsgálati számra készülnek, hogy maguk az alkotmánybírák indítványozták a létszám tizenöt főre bővítését.
Arra a kérdésre, hogy a jövőben az AB miért nem önmaga választja az elnököt a saját tagjai közül, és miért a parlament teszi majd ezt, a fideszes politikus úgy reagált: minden fontos funkcióba az Országgyűlés választ elnököt, erre példa a Legfelsőbb Bíróság elnöke vagy legfőbb ügyész is. Az AB-t érintő változás okát Balsai abban jelölte meg, hogy nem vált be az eddigi rendszer, egyfajta „kasztosodásra vezethetett” az AB-n belül, a tagok „hosszú ideig azzal voltak elfoglalva, hogy ki lesz három év után ismételten az elnök; ezt a feladatot átveszi az Országgyűlés”.
Az új alkotmánybírók kívülről jönnek, ám az elnök nem biztosan - hangzott az interjúban. De az új embereknek a soha nem látott létszámbővüléssel kapcsolatban teendőik lesznek; a fizikai elhelyezkedésre, a „betanulásra” szükséges az a szeptembertől januárig terjedő néhány hónapnyi idő, hogy januártól a kibővített hatáskörrel lássák el feladatukat - nyilatkozta Balsai István a Közbeszéd stúdiójában.