Az MSZP több bért akar, a Fidesz erre elmúltnyolcévezett

Az MSZP szerint fizetésemelésre van szükség, enélkül Magyarország végérvényesen leszakad Európától. A Fidesz szerint a szocialisták ellenzékben béremelést követelnek, de kormányon csökkentették a fizetéseket.
Tóbiás József elnök-frakcióvezető csütörtökön Kaposváron, a párt kongresszusi előkészítő értekezletén azt mondta: az alacsony fizetések, a nagy jövedelemkülönbségek nagymértékben akadályozzák Magyarország versenyképességét, élhetetlenné teszik több millió ember hétköznapjait, elősegítik az elvándorlást és a pályaelhagyást.

Követeljük a kormánytól, tegye lehetővé, hogy a közszolgálatban dolgozók, pedagógusok, egészségügyi ápolók, közigazgatásban dolgozó előadók, a rendőrség és a honvédség fizikai dolgozói nettó 150 ezer forintot kereshessenek, a főiskolai diplomások fizetése 175 ezer, az egyetemi végzettségűeké 200 ezer forint legyen - tette hozzá a politikus. Tóbiás József kitért rá: a közszféra mellett a reálgazdaságban is szükség van béremelésre, fenntartják korábbi álláspontjukat, hogy a munkaadókat terhelő adók csökkentésével ebben a szférában elérhető a 100 ezer forintos minimálbér.

Az ellenzéki politikus a kongresszusi előkészítő értekezleten a párt Baranya, Somogy, Tolna és Zala megyei küldöttei mondott beszédében sajnálatosnak nevezte, hogy a kormány érdemben nem akar tárgyalni a bérekről az érdekképviseletekkel, holott "nincs ma Magyarországon olyan gazdasági-társadalmi elemző, aki ne értene egyet abban, hogy a fizetésemelés elvárandó a magyar gazdaság, a társadalmi jólét növekedése érdekében". Világossá kell, hogy váljon: a szocialista párt nem fogadja el azt a jövedelemkülönbséget sem, amely ma szétszakítja Magyarországot, miközben az urizálás, az új feudalizmus jeleit látjuk - mondta.

Harangozó Gábor, az MSZP Somogy megyei elnöke az értekezleten az alacsony jövedelmek mellett a szegénység mélyüléséről, Harangozó Tamás Tolna megyei elnök az elvándorlás problémájáról, Fodor Csaba Zala megyei elnök pedig egyebek mellett arról szólt, hogy a radikális béremelés immár nem megkerülhető Magyarországon.

Gőgös Zoltán, az MSZP elnökhelyettese a tanácskozáson bejelentette, hogy a szocialisták népszavazást kezdeményeznek az állami földek értékesítésével kapcsolatban. "Úgy gondolom, e mögé be tudjuk állítani az ország lakosságának a többségét, mert nem értenek egyet az állami földek ellopásával" - mondta.

Tóbiás szavaira a Fidesz-frakció így reagált: kormányon a szocialisták "magas adókkal büntették a munkavállalókat, elvették tőlük a családi adókedvezményt, félmillió embert tettek munkanélkülivé, tönkretették a gazdaságot és a hazai vállalkozásokat, akik a legtöbb embert foglalkoztatják".

A polgári kormányzás óta a gazdasági növekedés és a munkanélküliség csökkentése Európa élén jár, az Európai Bizottság csütörtöki jelentése is kiegyensúlyozott növekedést és tovább növekvő foglalkoztatást jelez Magyarországra, az erősebb gazdaság pedig erősebb béreket tesz lehetővé a versenyszférában és a közszférában is - hangsúlyozták.

A kormány béremelési programokat indított a rendőröknek, a katonáknak, a tűzoltóknak, az ápolóknak, az orvosoknak, a szociális és gyermekvédelmi dolgozóknak, a pedagógusoknak. A kormány most döntött arról, hogy jövőre a bölcsődei dolgozókra is kiterjeszti a pedagógus életpályamodellt és emeli a felsőoktatásban dolgozók fizetését is - írták.

Jelezték: 2010 óta minden évben nő a minimálbér és töretlen a reálbérek növekedése; "az a célunk, hogy a magyar dolgozók fizessék Európa egyik legalacsonyabb személyi jövedelemadóját", ezért felére csökkentették és jövőre tovább mérséklik ennek kulcsát.

Blogok
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.