Autóvezetés közben leállt a szíve, utasa mentette meg
Tegnap éjel vezetés közben lett rosszul az 55 éves férfi. A kormányra borult, járműve pedig az út szélére gurulva állt meg. Utasa azonnal tárcsázta a mentőket, majd a telefonon kapott utasításoknak megfelelően mellkas-kompressziókat végzett a segítség megérkezéséig.
A menzők percek alatt megérkeztek, az újraélesztést végül defibrillátorral ők fejezték be. A férfit ezután stabil állapotban szállítottak az intenzív osztályra.
Magyarországon évente 25 ezer szívleállás történik minden negyedik-harmadik az utcán, azaz kórházon kívül. A túlélési aránya mindössze 5-6 százalék. Szakemberek szerint ez a mutató jelentősen javulhatna, ha az emberek merészebbek lennének a segítségnyújtásban. Könnyű belátni, hogy nem állhat mindenki mögött állandóan egy újraélesztésben jártas szakember, tehát csak egymáson segíthetünk. Kevés ismerettel és némi bátorsággal a feladatot mindenkinek fel kellene vállalnia. Ekkor ugyanis már ártani nem nagyon lehet, csak életet menteni.
“Kezdd el rögtön, nyomd gyorsan és határozottan! Ha az áldozat nem válaszol és nem reagál, nyomd be öt centi mélyen a mellkasa közepét, percenként százszor!” Bár a fenti felszólításnak való engedelmeskedés még messze van a szakszerű és körültekintő újraélesztési eljárástól, az Európai Újraélesztési Társaság (European Resuscitation Council – ERC) elnöke, Bernd Böttinger nem véletlenül foglalta öszsze így a lényeget. Már ennyivel is életet lehet menten.