ÁSZ-vizsgálat parlamenti kezdeményezésre?
Schiffer András, az LMP-frakció vezetője minderről azután tájékoztatta az újságírókat, hogy Szilágyi Péter és Vágó Gábor országgyűlési képviselők, valamint Szél Bernadett választmányi szóvivő társaságában a törvényjavaslatról egyeztettek Domokos László ÁSZ-elnökkel.
Az LMP-nek öt pontoon vitatja a javaslatot.
Szerintük például nem szabadna engedni, hogy volt országgyűlési képviselő vagy önkormányzati vezető irányíthassa az ÁSZ-t. Fontos lenne hangsúlyozni az eljáró számvevők függetlenségének biztosítását is.
Aggályos a túlellenőrzés veszélye; erre példa, hogy az egyszázalékos adófelajánlások kapcsán a kisméretű civil szervezetek teljes gazdálkodását ellenőrzés alá vonhatják.
Schiffer András arra is kitért, hogy az LMP az antikorrupciós politika középpontjába helyezné az ÁSZ-t és tágítaná azoknak a törvényeknek a körét, amelyeket a parlament kizárólag az Állami Számvevőszék jelentése mellett tárgyalhat. Elképzeléseik szerint a közbeszerzési, a koncessziós és a kiemelt beruházásokról szóló törvények módosításáról például csak az ÁSZ korrupciós kockázatelemzésének ismeretében szabadna dönteni.
Az LMP keményítene abban is, hogy az ÁSZ intézkedései után előírná az utóellenőrzést és a "különösen nagy port felvert ügyekben" ötven képviselő számvevőszéki vizsgálatot kezdeményezhetne.
A frakcióvezető közölte, hogy a nyilvánossági szabályokra is hangsúlyt fektetnének, vagyis ha például egy önkormányzattal szemben ÁSZ-vizsgálat folyik, annak eredményét nyilvánosságra kellene hozni.