Árad a Duna, támad a belvíz
Lassú vízszintemelkedést tapasztalnak a Duna és az Ipoly Pest megyei szakaszán az elmúlt napokban lehullott eső, illetve a hóolvadás miatt, míg a Zagyva apad - közölte Baross Károly, a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság (KDV-Kövizig) vezetője pénteken.
Az elmúlt napok kiadós esőzései nyomán egyébként újabb árhullám indult el Németország több folyóján, és Passaunál a Duna vízszintje egyetlen nap alatt három méterrel emelkedett. Az árhullám napokon belül várhatóan eléri Budapestet is.
Az Országos Vízjelző Szolgálat információi szerint a jövő hét közepén az Esztergom-Budapest folyószakaszon az elsőfokú készültség szintjét meghaladó vízállások alakulhatnak ki, Budapesten pedig a másodfokot megközelítő tetőzés várható.
A Zagyva és a környező patakok medre továbbra is telített, ám lassú apadás indult meg. Szentlőrinckátánál péntek reggel a csütörtöki vízállásnál 13 centiméterrel alacsonyabbat, 245 centimétert mértek, de egy 11 kilométeres szakaszon - és a mátraverebélyi tározónál - az igazgatóság fenntartja az elsőfokú árvízvédelmi készültséget.
Pest megye nagy részén folytatódik a küzdelem a jelenleg 66,2 négyzetkilométert borító belvíz ellen. A lakott területek védelme érdekében több szivattyúval emelik át a vizet a ráckevei, a szigetbecsei, a dömsödi és a szúnyogi szivattyútelepeken, de vízkormányzással és zsiliptáblák állításával is segítik a belvíznek a ráckevei-soroksári Duna-ágba juttatását.
A hóolvadás keltette újabb árhullám a Tiszán Tiszalök térségében tetőzik; a folyó Tiszabőig árad, alatta végig apad. A csütörtökön lehullott csapadék a Közép-Tisza vidékén tovább növelte a belvízzel elöntött terület nagyságát, amely most 643 négyzetkilométer - tájékoztatott a területi vízügyi igazgatóság védelemvezetője pénteken.
Lovas Attila igazgató elmondta: a Tisza vízállása Szolnoknál a másodfokú védekezési szinthez közeli értékű, 754 centiméter volt, az apadás várható üteme a Szolnok alatti szakaszon az elkövetkezendő napon 2-8 centiméter. A mellékfolyók vízszintje szintén csökkent, az elmúlt napokra jellemző áradás megszűnt. A Tisza a középső és az alsó szakaszán jégmentes, a Zagyván Zagyvarékas alatt még részben áll a jég.
Az elmúlt 24 órában lehullott csapadék hatására az igazgatóság területén mintegy öt négyzetkilométerrel nőtt a belvízzel elöntött területek nagysága, amely jelenleg 643 négyzetkilométert tesz ki. Az elöntés három belvízvédelmi szakaszon meghaladta a korábban regisztrált maximális értéket. Csütörtökön rekordszámú, azaz 43 stabil és 32 mobil szivattyútelep összesen 5,4 millió köbméter vizet emelt át a befogadók irányába.
Az esőzés tovább ronthatja a belvízhelyzetet Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében; az elmúlt 24 órában a Felső-Tisza vízgyűjtő területén 7-9, míg a Túr térségében 16 milliméter csapadék hullott - tudatta a nyíregyházi vízügyi igazgatóság vezetője.
A meteorológiai előrejelzések szerint a hétvégén további 6-10 milliméter esőre lehet számítani, ami növelheti az elöntött területek nagyságát és kisebb vízszintemelkedést okozhat a folyókon - mondta Bodnár Gáspár igazgató.
A térségben a víz alá került terület már meghaladja a 41 ezer hektárt, emiatt a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság mellett két vízgazdálkodási társulat és 43 települési önkormányzat is belvízvédelmi készültséget tart fenn. Szabolcs 31 településén másod-, 12 községben és városban pedig elsőfokú a készenlét; a megyében összesen csaknem 700 lakóházat veszélyeztet a belvíz.