Ámítás helyett érdemi egyeztetést követelnek Kónyáék
„Rugalmas foglalkoztatási környezet megteremtése” helyett folyamatosan csökken a munkahelyek száma és nőtt az elszegényedés. Már azok a társadalmi csoportok is kiábrándultak, amelyek korábban nagyon várták ennek a kormánynak a hatalomra lépését.
Minden józan gondolkozású ember érzi, hogy a társadalmat megosztó és a munkavállalókat egymás ellen fordító arrogáns kormányzati magatartás és döntéshozói gyakorlat ellen cselekedni kell – reagált a Magyar Szolidaritás Mozgalom a kormányszóvivő keddi nyilatkozatára, amelyet az országos forgalomlassító akciókkal kapcsolatban adott tett.
A kormány továbbra is elismeri minden munkavállaló és szervezet alkotmányos jogát a tüntetésekhez a jogállami kereteken belül, ám az álláspontja az ország átalakításával és azon belül a korengedményes, korkedvezményes nyugdíjakkal kapcsolatban változatlan - idézte Giró-Szász Andrást az MTI.
A kabinet morális, gazdasági és igazságossági okokkal magyarázza azt, hogy nem változtat a korengedményes, korkedvezményes nyugdíjakkal kapcsolatos álláspontján. Morális értelemben elfogadhatatlan, hogy életerős, szakmailag felkészült emberek nyugdíjban részesülnek, miközben a köz érdekében munkát végezhetnének – hangsúlyozta a szóvivő.
Igazságossági problémák is felmerülnek – hangozatta Giró-Szász -, ez a rendszer ugyanis az államszocializmus örökségeként maradt fenn, s mára már lényegében csak és kizárólag - egy-két kivételtől eltekintve - az állami szektorban dolgozókat érinti - fogalmazott. Gazdasági értelemben is megengedhetetlen az államadósság csökkentésének veszélyeztetése miatt - mondta.
A Szolidaritás – bár két vezetője is egyenruhás – azonban korántsem kizárólag a szerzett jogok megőrzéséért, tehát a korkedvezményes nyugdíjért küzd. A követelések között egyebek mellett a visszamenőleges jogalkotás tilalma, a sztrájkjog gyakorlását ellehetetlenítő új szabályozás módosítása, a háromoldalú érdekegyezetés rendszerének visszaállítása és az érdemi társadalmi párbeszéd is szerepel.
A kormányszóvivő szavai is jól jelzik – állítja a Szolidaritás -, hogy a hatalom célja továbbra is a társadalom megosztása, s az emberek egymás ellen fordítása. A kormány eddigi intézkedéseivel a gazdagoknak, a magas jövedelműeknek kedvezett, s újabb terheket rakott a szegények vállára.
Az elmúlt másfél évben tapasztalt munkavállaló- és szakszervezet-ellenes döntéshozói gyakorlat az elszegényedés mellett a hosszú távú biztonságos munkahelyek számának folyamatos csökkenéséhez is vezetett. Ezzel a kormány azoknak a társadalmi csoportoknak az ellenszenvét is kiváltotta, amelyek korábban nagy reményekkel várták a Fidesz hatalomra lépését - vélik.
A sokszor hangoztatott rugalmas foglalkoztatáspolitika nem más, mint a döntéshozók szemfényvesztő kommunikációja, az álságos állítások egyike. A kormány, az ígéretei ellenére nem újjáformálja, hanem tönkreteszi az országot, s a Szolidaritás úgy véli, ezt a józan gondolkodású emberek egybehangzó véleménye szerint meg kell akadályozni.
A mozgalom felszólítja a kormányt, hogy hagyjon fel az ötleteléssel, a megszorító intézkedésekkel, s cifra szófüzérek helyett széleskörű érdemi egyeztetést folytasson a szakszervezetekkel. Követelik a demokrácia visszaállítását, s tiltakoznak a jelenlegi döntéshozói gyakorlat ellen, mert az gazdaságilag és erkölcsileg is lejáratja a Magyar Köztársaság becsületét.
Időközben két szakszervezeti tömörülés is hasonló akciókat helyezett kilátásba. A Liga Szakszervezetek és a Munkástanácsok – miközben folytatják az egyeztetést a kormány és a munkaadók képviselőivel az új munka törvénykönyve tervezetéről – jelezte: közben folytatják a felkészülést a tiltakozó demonstrációkra. Amennyiben a javaslatról nem születik egyezség, november 4-én és 5-én a nyomásgyakorlás érdekében országos félpályás útlezárásokat szerveznek.