„A menekültválság nem muzulmán invázió”
– Az együttélésbe sok munkát kell fektetni, de igenis lehetséges. A menekültek fogadása krisztusi cselekedet, Jézus is vendégszerető ember volt. A mostani menekültválság szerintem nem muzulmán invázió. Európa kétségkívül változik, meg kell értenünk e változásokat – mondta lapunknak adott interjújában a Jezsuita Menekült Szolgálat (JRS) európai igazgatója. A JRS-t 1980-ban alapították Rómában, a Jézus Társasága akkori vezetőjét, Pedro Arrupét a Vietnamból menekülő „csónakos emberek” tragédiái indították arra, hogy próbáljon segíteni.
Forrai Tamás Gergely és Jean-Marie Carriere Teknős Miklós / Népszabadság |
A jezsuitákhoz több mint negyven éve belépett Carriere most azért jött Magyarországra, hogy felmérje: a JRS hogyan támogathatja a magyarországi szervezetet, amelynek megalakulását Forrai Tamás Gergely tartományfőnök kezdeményezte. – Projektek összerakásában, szervezésében és a megvalósításhoz szükséges anyagi források felkutatásában tudunk segíteni. Semmit sem kényszerítünk rá senkire. Alulról jöjjön a kezdeményezés, az a legjobb – mondta a katonacsaládból származó Carriere, aki korábban hitoktató egyetemi tanár volt Párizsban.
Majd azzal folytatta, hogy vendégváró programjaik országonként változnak. Itáliában a vallási közösségek befogadnak menekültcsaládokat, Nagy-Britanniában bizonyos napokat jelölnek ki a segítés napjaként. Romániában My Place néven közösségi-kulturális tereket hoznak létre a menekültek és migránsok számára. A közös főzés és étkezés szintén segít eloszlatni a bizalmatlanságot, az előítéleteket.
Forrai Gergely Tamás szerint a magyar katolikus egyházban sajnos félreértették Ferenc pápa menekültekkel kapcsolatos állásfoglalását. A Keleti pályaudvaron is többször megfordult tartományfőnök fontosnak tartotta, hogy magyar családok és egyházi közösségek befogadtak menekülteket egy-egy éjszakára. A magyarországi jezsuiták, élükön a romaintegrációban aktív Forraival a felnőtt kísérő nélkül érkező fiatalkorú menekülteknek indítanak sportprogramokat, angol nyelvi képzést és az európai kulturális szokásokat, így a férfi-nő viszonyt bemutató kurzusokat. – Ha megértjük, hogy a társadalomban miért félnek az iszlámtól, akkor elérhetjük, hogy az emberek nyissanak mások sérülékenysége, kiszolgáltatottsága felé – mondta a tartományfőnök.
A kéznyújtás szerinte bármi lehet. Felidézte, hogy a Keletibe esténként kijárt egy idős hölgy, akinek a kutyájával a menekült gyerekek játszhattak. A hölgy mondta is, ő ezt tudja tenni. Ami önkéntes, személyes és emberi tett volt egyszerre.