Államcsődre készül Tarlós városvezetése?
Izgalmas és sokszínű világvárosból unalmas provinciává süllyeszti Budapestet Tarlós István költségvetési koncepciója - állítja Horváth Csaba, az MSZP fővárosi frakciójának vezetője. - Eltörölnek mindent, ami a nemzetközi porondon érdekessé és vonzóvá teszi a várost. Máshol irdatlan összegeket költenek városimázs-építésre, Budapest pedig virtuális bevételek reményében ellehetetleníti a már bevezetett rendezvényeket is, így a Sziget Fesztivált, a Critical Mass-t, a Tavaszi fesztivált. Ha ezt a programot végrehajtják, akkor a ciklus végére a magyar főváros elhasznált és lelakott település képét nyújtja majd, ahol nincsenek rendezvények, de talán jobb is, mert a gondozatlan közterek és épületek nem éppen turistacsalogató látványosságok.
A közgyűlés által elfogadott pénzügyi terv olyan mértékű megszorításokat tartalmaz, amelyekre legfeljebb egy fenyegető államcsőd esetén lenne szükség. De hogy azt éppen egy kormánypárti városvezetés vizionálja, igen furcsa - mondta Horváth.
Az egyre elképesztőbb számmá dagadó költségvetési hiányt még egyszer sem bontották le tételesen - teszi hozzá Tüttő Kata, városházi képviselő. - Ugyanazokat a részelemeket szajkózzák újra és újra. Ráadásul ezek a tételek gyakorta túlzóak. Az előző városvezetés állítólagos adatkozmetikázásáról pedig csak annyit, hogy az önmagából szinte teljesen kiforgatott városházán egyedül a költségvetési ügyosztályok maradtak meg eredeti formájukban.
A város pénzügyi helyzete nem indokolja a tervezett brutális elvonásokat. A költségvetés városra gyakorolt drámai hatásainak feltárását társadalmi kockázatelemzésben mutatják be a szocialisták.
A szocialista képviselők elfogadhatatlannak tartják Atkári János pénzügyi főtanácsadó költségvetési bizottság ülésén elhangzott érvelését: „a fizetőképesség megalapozása mellett látni kell, hogy a parkok állapota súlyosan le fog romlani, a közvilágítást előbb kell lekapcsolni hajnalban és később este és el kell tüntetnünk az igazgatóhelyetteseket az iskolából..." Szintén a főtanácsadó ötlete a fővárosi intézményektől beszedendő bérleti díj az általuk használt épületek után.
A kötelező és önként vállat feladatok ellátásáról pedig a következőképpen fogalmazott: "meg kell különböztetni azt, amit a törvény tételesen előír mennyiség terjedelem és minőség tekintetében és ahol ilyen specifikációval a törvény nem tartalmaz előírásokat. A közkönyvtári szolgáltatás kötelező feladat az önkormányzatnak, de ha egy könyvtáros egy 3 négyzetméteres utcai pavilonban ül és időnként kikölcsönöz egy könyvet, akkor az önkormányzat teljesítette kötelezettségét, és ez mindenre érvényes; a hajléktalanellátásra ugyanúgy, mint a kisebbségi önkormányzatok a támogatására. A Budapesti Történeti Múzeum esetében kizárólag a régészeti munka az amit a törvény tételesen előír de az összes többi tevékenysége a BTM-nek önként vállalt feladat és sorolhatnám tovább."
A szocialisták szerint jóval humánusabb költségvetés készülhetne a működési eredmények átcsoportosításával, a túlzott tartalékkeret megnyírbálásával - ezt korábban az LMP is felvetette -, illetve új források keletkezhetnének az ingatlanértéknövekedési adó és a dugódíj bevezetéséből.