Alktományba foglalják a forintot? De hogy lesz így eurónk?
Varga Mihály pénteken az alkotmányjavaslatok parlamenti vitájában bejelentette, kezdeményezni fogja a Fidesz-KDNP alkotmányjavaslatának módosítását, hogy kerüljön bele: Magyarország hivatalos fizetőeszköze a forint.
Uniós példa
A Miniszterelnökséget vezető államtitkár elmondta: vannak olyan magától értetődő dolgok, amelyeket az alkotmánynak rögzítenie kell, ilyen például az, hogy Magyarország fővárosa Budapest. Amíg a forint az ország hivatalos fizetőeszköze - ami fontos alapeleme a gazdasági és monetáris rendszernek -, addig ezt is tartalmaznia kell az alaptörvény szövegének - hangsúlyozta, hozzáfűzve, hogy az Európai Unió számos országának alkotmánya szól az állam fizetőeszközéről.
Indoklásképpen megjegyezte továbbá azt is, hogy a forint több mint hatvan éve a hivatalos fizetőeszköz Magyarországon, tehát egy fizetőeszköz nem "egy-két évről" szól.
MSZP: újabb konfliktus lehet
Amennyiben ez megvalósul, úgy ez azt jelenti, hogy Magyarország alkotmányban rögzítetten megnehezíti az euróövezethez való csatlakozásunkat – reagált közleményében az MSZP-s Szekeres Imre.
A párt gazdaságpolitikai kabinetvezetője hozzátette: a kijelentés súlyát az adja, hogy amennyiben az euróövezethez akarnánk csatlakozni, akkor alkotmányt kellene módosítani, amihez az összes képviselő kétharmadának szavazata szükséges. Varga Mihály és általa az Orbán-kormány tehát ezzel a tervezettel politikai megegyezéshez köti, hogy Magyarország tagja lehessen az euróövezetnek – tette hozzá.
Az MSZP ugyanakkor felszólítja az Orbán-kormányt, hogy hagyjon fel az Európával való folytatólagosan konfliktuskereső magatartásával.
Varga: semmiféle hátránnyal nem jár
Varga Mihály a szocialista felvetésre úgy reagált: a forint szerepeltetése az alkotmányban nem jelent majd gondot az ország eurózónához való csatlakozásakor. Hozzátette: az MSZP-nek mélyen hallgatnia kellene az ügyben, hiszen ha valaki tehet arról, hogy Magyarország hivatalos fizetőeszköze ma nem az euró, az éppen a szocialista párt.
Kiemelte: semmiféle hátránnyal nem jár a majdani eurócsatlakozást érintően a forinttal kapcsolatos tervezett rendelkezés.
"Ha Magyarország euróval fogja felváltani a forintot, majd módosítani kell az alkotmány szövegét. Ezt azonban nem látom olyan rövid távú problémának, amely már most gondokat kellene, hogy okozzon" - közölte.