Alkotmányos visszásságok a nemzeti ünnepen?

Alkotmányos visszásságok jellemezték az idei október 23-ai nemzeti ünnepen történt rendőrségi fellépést az ombudsman szerint. Szabó Máté kifogásolta, hogy a rendőrök nemzetiszín szalag vagy síp miatt igazoltatták az embereket, átvizsgálták csomagjaikat, ráadásul nem volt jól látható az azonosítójuk.

A nemzetiszínű szalag, vagy a síp viselése az elmúlt években egyfajta vélemény kifejezéseként, tiltakozásként jelent meg a budapesti utcákon, ezért a véleményüket ilyen módon kifejezők igazoltatása "egy megítélés alá esik a vélemény közlésének előzetes betiltásával, vagyis a cenzúrával". Többek között ez derült ki Szabó Máté ombudsman szerdán közzétett, a 2008. október 23-ai nemzeti ünnepen történt rendőrségi intézkedések jogszerűségét vizsgáló jelentéséből.

"A szabad véleménynyilvánításhoz való jog a véleményt annak érték és igazságtartalmára tekintet nélkül védi, azaz sérült ez a jog is azzal, hogy a rendőröket a nemzeti szalagos-sípos embereket igazoltatására utasították" - jelenti az ombudsman.

Október 23-án volt olyan rendezvény a fővárosban, emlékeztet az állampolgári jogok országgyűlési biztosa, amelynél a rendőrök - a szervezők határozott kérése ellenére - beléptető kapuknál, illetve azok közvetlen előterében igazoltattak, csomagokat és ruházatot vizsgáltak át.

"A rendezvény, az ott tartózkodók biztonságának védelme, a gyülekezés békés jellegének fenntartása a törvény szerint a rendező kötelezettsége, a rendőrség pedig csak felkérésre működik közre" - emlékeztetett ezzel kapcsolatban Szabó Máté, felhívva a figyelmet, hogy ez az új beléptetési rend alkalmas volt arra, hogy a részt venni kívánókat távol tartsa a rendezvénytől, szükségtelenül és aránytalanul korlátozva a békés gyülekezés jogát.

Az Országgyűlési Biztos Hivatalának munkatársai, akik több rendezvényen is megjelentek, azt tapasztalták, hogy "bár a tömegkezelési feladatokat megelőző eligazításokon rendszeresen felhívják az állomány figyelmét az azonosító számok megfelelő felhelyezésére a rendezvényeket biztosító rendőrök ebben meglehetősen kreatívak".

Úgy látják, a szabályozás hiányosságára vezethető vissza az is, hogy a védőfelszerelésen lévő azonosító nem egyezik meg a rendőr jelvényén szereplővel, és a tépőzáras hímzett számok már közelről se olvashatók le egyértelműen.

Az ombudsman megállapította azt is, hogy az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium államtitkára a "jogállamiság elvével összefüggő visszásságot okozott", mert egy olyan ügyben rendelkezett, ami a rendőrség hatáskörébe tartozott volna. Utalt arra, hogy az államtitkár utasítására tértek el a központi ünnepségek biztosítási tervétől és nem zárták le az M2-es metróvonal Kossuth téri állomását.

Az ünnepségek egyik helyszínén az ombudsman munkatársait háromszor is igazoltatták, miután a rendőrök nem fogadták el az állampolgári jogok biztosának megbízólevelét. A jelentés ugyanakkor kitér arra is, hogy Budapest rendőr-főkapitánya utóbb elnézést kért a szakszerűtlen intézkedésért.

Az ombudsmani hivatal közlése szerint az alapvető jogokkal összefüggő visszásságok orvoslása, valamint az országosan egységes jogalkalmazás érdekében Szabó Máté az Országgyűléshez, a szakminiszterhez és az országos rendőr-főkapitányhoz fordult.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.