Vona Gábor elcsatolná Alföldit

Kövér László komoly tekintete mellett a képviselőknek is elkezdődött a munkahét. Szemünket a patkón tartjuk.

Az interpellációk sorában Varju László az első felszólaló, aki a pályázati pénztek kifizetését és folyamatát kritizálta. Fónagy János fejlesztési államtitkár statisztikai adatokat sorolt, igyekezvén cáfolni a szocialista politikus által elmondottakat. A választ Varju nem fogadta el, a kormányzati többség igen.

Lenhardt Balázs jobbikos politikus a következő interpelláló, aki a kormányati "átverő show" dübörgéséről értekezik. Szerinte a devizaadósok mentőcsomagja egyszerű szemfényvesztés, valódi megoldást nem jelent. Cséfalvay Zoltán államtitkár szerint jelent. A jobbikos a választ nem fogadta el. A kormánypárti többség igen.

Ágh Péter fideszes képviselő, Fidelitas elnök karcos felszólalása következik. Arról érdeklődik a honvédelmi miniszternél, hogy sikerült-e felszámolni a korrupciót a HM-nél. A fideszes képviselők közül több tucatnyian kiindulnak a büfébe. Ágh Péter papírból olvassa a beszédet, sorolva az elmúlt hetekben a sajtóban megjelent botrányos ügyeket. Ágh szerint a honvédséget komoly anyagi és erkölcsi kár is érte, szerencsére a polgári kormány hadat üzent a korrupciónak. A fideszes politikus arra kért választ Hende Csabától, hogy milyen ügyeket számoltak fel és milyen intézkedéseket tett azért, hogy átláthatóbb legyen a HM működése. "Röviden, rend van-e, rend lesz-e?" - fogalmazott.

Hende Csaba köszönte a kérdést, majd hangsúlyozta: a honvédségben rend volt és van. A háttérintézményeknél viszont káosz volt, szétvert minisztérium, zavaros gazdálkodás, ezeket azonban sikerült helyre tennie. Hende hangsúlyozta, hogy nem boszorkányüldözést folytat, hanem csak a közjó érdekében jár el. A honvédelmi miniszter bemutatta azt a fehér könyvet is, amely a korrupciós ügyeket, az átvilágítás összegzését foglalja össze. Hende elmondta, hogy a hét gazdasági társaságnál ötnél megállapítható, hogy 1,8 milliárdos kárt okoztak a különböző cselekmények. "Szégyen!" - kiáltotta be erre egy jobbikos politikus. Hende elmondta, hogy 45 rendbeli bűncselekmény miatt tettek feljelentéseket, de felülvizsgáltak minden szerződést, megszüntették azt a szerintük tarthatatlan állapotot, hogy bizonyos honvédségi feladatokat magáncégek (például laktanyaőrzés) látnak el. A miniszter szerint a honvédelem nemzeti ügy, a honvédségnek minden körülmények között működnie kell. Ehhez anyagi és erkölcsi támogatás kell. Szerinte ehhez a honvédelmi tárcánál most már biztosított a rend. Taps a kormányoldalról. 

Ágh Péter megköszönte a tájékoztatást, mondván minden kérdésre "megnyugtató válaszokat" kapott. A fideszes képviselő döbbenetesnek nevezte, hogy 45 rendbeli bűncselekmény miatt tettek feljelentést. "Mindannyiunk nevében elmondhatjuk, hogy minél hamarabb jogerős bírósági ítéletek születnek ezekben az ügyekben és a hírekben a katonák helytállásáról és nem ilyen ügyekről hallunk majd" - folytatta Ágh Péter. A választ természetesen elfogadta, így szavazni most nem kellett.

Kalmár Ferenc KDNP-s politikus a következő öninterpelláló, aki a szegedi MHSZ-székház ingatlanügyéről érdeklődik. Fónagy államtitkár a cégadatokat, összefüggéseket, visszásságokat sorolja válaszában. A kereszténydemokrata politikus köszönte és elfogadta a választ. Kalmár hangsúlyozta: a "jobboldali körök" félelme, hogy ez az épület egy "érdekcsoport" kezére kerül. S ez ellen mindent meg kell tenni, meg is fognak. Taps.

14:15 - Lukács megvédi a kormányt a Népszabadságtól

Lukács Tamás KDNP-s politikus az utolsó felszólaló, aki az ENSZ-különmegbízottjának budapesti látogatásáról beszélt. Lukács volt az, aki bizottsági elnökként fogadta La Rue különmegbízottat. A kereszténydemokrata politikus elmondta, a diplomáciában szokatlan, hogy a meghívott fél jelzi, hogy kiket kellene még meghívni az ülésre.

Lukács Tamás a Népszabadság újságíróját is élesen kritizálta, mondván az eseményről szóló cikkünkben azt írtuk: a kormány eltitkolta magát az ülést is. "Ha az újságíró, aki ráadásul parlamenti tudósító is, nem tud különbséget tenni a parlament és a kormány között, az már nemcsak szakmai, de etikai kérdés is" - fogalmazott. Hozzá kell tenni, hogy a hivatkozott cikkben kollégánk a Parlament sajtóosztályáról írt, nem pedig a kormányról. Lukács felszólalására a kormány nem reagált, így a napirend előtti felszólalások végére értünk.

14:05 - A múltat végképp eltörölni

Varga István fideszes politikus a következő felszólaló, aki a hősi halottakról beszél. Szerinte a tegnapelőtti Trianon-megemlékezések során végre gyarapodott az ország az eskütételekkel, nem volt pusztán keserédes és szomorú. Varga örült neki, hogy az Orbán-kormány visszaállította a hősök napját.

Megköszönte, hogy Kövér László házelnök pár napja újra felavatta az első világháborúban hősi halált halt képviselők, tisztségviselők, "kis és nagy emberek" emléktábláját. Varga szorgalmazta, hogy állítsák vissza a T. Házban a korábban levert Tisza István táblát is.

Hende Csaba honvédelmi miniszter válaszolt a kormány részéről. Elmondta, hogy 1945 után a kommunista rezsim igyekezett a múltat végképp eltörölni és szisztematikusan felszámolta az emlékeket. Hende szerint a sebek begyógyítása egy hosszabb folyamat, amelyet a rendszerváltás óta hatalmon lévő "nemzeti kormányok" mindig is támogattak. A tárcavezető is megköszönte Kövér Lászlónak a hivatkozott emléktábla újraavatását.

13:55 - Rambó és a trendforduló

Szekeres Imre (MSZP) a következő napirend előtti felszólaló. A szocialisták gazdaságpolitikai kabinetjének vezetője szerint az Orbán-kormány első egy éve Robin Hooddal, Rambóval, Tulipános FanFannal és a Rózsaszín Párduccal írható el leginkább. Szekeres szerint a szegényektől vesznek el és a gazdagoknak adnak, miközben Rogán Antal bérkommandózik a kormány Rambójaként. Szerinte mindenkinek segíteni akarnak, de csak ártanak.

A szocialista politikus szerint a kormány a maga által ütött költségvetési lyukat próbálja meg szerencsétlenül betömni. Szekeres elmondja, hogy az élelmiszerárak és a távhő ára is növekedett, a munkanélküliség adatai is egyre magasabbak. "Az emberek nem elégedettek, még a bankbetétek államosítását is kinézik a kormányból. Mert államosították a magánnyugdíj-pénztárakat, mert visszamenőleges törvényeket hoznak" - mondta Szekeres, új költségvetés készítését kérve.

Kormányzati oldalról a nemzetgazdasági minisztérium nagyágyúja, Cséfalvay Zoltán államtitkár válaszol. A kormánytag szerint a Fidesz kénytelen volt a szocialisták által hátrahagyott válságos állapotot rendezni. Cséfalvay szerint a 16 százalékos adó igazságos és azt üzeni: aki többet dolgozik, az többet is kap.

Az államtitkár szerint a költségvetés konszolidációja jól sikerült, az ország képes finanszírozni önmagát a piacról. Cséfalvay a nagyberuházásokat is említi (például: Audi, Mercedes), amelyet a szocialisták bekiabálással honorálnak: "nekünk köszönhetitek". Az államtitkár szerint "trendforduló" van a foglalkoztatásban is. Taps kormányoldalról.

13:45 - A vidék távol van a Kossuth tértől

Szabó Rebeka LMP-s képviselő a következő napirend előtti felszólaló, témája a vidék válsága. A fideszesek közül többen ki is mennek a büfébe, a ricsajt Kövér gyenge csengetéssel teszi helyre. Az ökopárti politikus eközben a szétvert közmunkaprogramról, a vidéki oktatás finanszírozhatatlanságáról, a közösségi közlekedés kivéreztetéséről, a környezetvédelmi hatóságok és nemzeti parkok vergődéséről értekezik.

Szabó Rebeka a helyi, közösségi alapú fejlesztéseket javasolja megoldásként. Az LMP-s felszólalást a kormányzati kétharmad tagjai közül alig egy-két politikus figyeli, a többiek vagy kimentek, vagy beszélgetnek a szomszédokkal, esetleg újságot olvasnak. Kövér László nem szól az övéinek, hogy figyeljenek oda a képviselőtársukra, mondván - ahogy a szociális konzultáció szlogenje szól - "hallgassuk meg egymást". Szabó Rebekának taps is csak az LMP részéről érkezik.

Választ viszont kap Ángyán József vidékügyi államtitkártól. A kormánytag örömét fejezi ki, hogy még az LMP-seknek is tetszik az Orbán-kabinet vidékstratégiája. Ángyán azzal folytatja, hogy a kassza üres volt, amikor átvették, az előző szocialista kormány kirabolta a vidékfejesztést. Ezért elsőként az egyensúly megtartása volt a legfontosabb, még ha nagyobb tempóban is szeretnének haladni.

Ángyán ezt követően a kormányzat eddigi eredményeit sorolja és dicséri. Az államtitkár szerint abban egyetértenek az LMP-vel, hogy a helyi gazdaságok támogatása, felemelése az első lépcső. Szerinte a kormány ezt is teszi.

13:35 - Vona elcsatolná Alföldit, Navracsics megvédi

Kezdődnek a napirend előtti felszólalások. Vona Gábor az első, "Belső Trianon" címmel.

A Jobbik elnöke arról beszélt, hogy a hétvégén a nemzeti összetartozás napját ülték országszerte, sokan emlékeztek Trianonra. Vona azonban hangsúlyozta, hogy a gyávaság és a megalkuváskényszer megmaradt. A Jobbik elnöke szerint nem szabad "belemerevedni a gyászba", de kritizálta, hogy a kormányzati kommunikáció ezt "ünnepnapnak" hirdette meg. Vona azt is kifogásolta, hogy a magyar országgyűlés a holocaust-napról megemlékezett ugyan, de Trianonról nem.

Vona ezután sorolta a határon túli magyarokat érő, továbbra is fennálló inzultációkat Ukrajnában és a Vajdaságban. A radikális politikus kitért az "Alföldi-ügyre" is. Szerinte a Trianon-szindrómának ékes példája Alföldi Róbert ügye. Mert, hogy a magyarokat meg lehet becsteleníteni saját hazájukban.

"Nem Alföldi Róbert művészetét akarjuk megítélni, de a Nemzeti Színház vezetése politikai kérdés. A nemzeti érték megőrzésének temploma, ahova egy beteglelkű, sebzett lelkű embert engedtek be" - fogalmazott Vona, hozzátéve: Alföldi a rendezéseivel egyfajta drámapszichológiaként éli ki saját belső problémáit. A Jobbik elnöke kritizálta a kormánypártokat, amiért Alföldi még mindig a Nemzeti élén lehet.

Navracsics Tibor kormányfő-helyettes reagált Vona felszólalására. A fideszes politikus hangsúlyozta: a jelenlegi kormánypártok "küzdöttek azért", hogy minél nagyobb elismerést és támogatást kapjanak a határon túliak, és "nem a Fidesz volt", amely a kettős állampolgárság megadása ellen szavazott annak idején. Navracsics hozzátette: a nemzeti összetartozás napján nem "önfeledten ünnepeltük Trianont", hanem több száz határon túli magyar tette le az állampolgársági esküt és Navracsics szerint ez a legfontosabb.

"Önöknek nemcsak a Közép-Európai összetartozás nem tetszik, de a magyarországi összetartás sem. Mi abban hiszünk, hogy magyarok, akik ennek a nemzethez tartozónak vallja magát, annak helye van köztünk" - fogalmazott a kormányfő-helyettes.

Navracsics szerint bár Novák Előd bizonyára jól ismeri Alföldi Róbert művészetét, a Nemzeti Színház igazatójával kapcsolatban ő mégis inkább Blaskó Péternek, mint a radikális politikusnak hisz. Vastaps a kormányoldalról.

13:13 - Kisebb késéssel ugyan, de megérkezett Kövér házelnök is. Rend a lelke mindennek. Kezdődik. Kövér a nemrég elhunyt Mádl Ferencre való megemlékezéssel kezd. Sorolja az egykori államfő életének legfontosabb állomásait. Az emlékezés egy perces néma felállással zárult.

Soron következik a jobbikos Samu Tamás Gergő lemondása után a Parlamentbe jutott új jobbikos politikus, Jámbor Nándor eskütétele (pontosabban a második, mert percekkel korábban pártja és a Szent Korona előtt már a kupolateremben különesküt tett). A radikális frakció új tagja aláírta az eskü után szükséges okmányokat, majd fogadta a gratulációkat.

13:05 - Lázár János és Balsai István összehajolva beszélget az első sorokban. Talán nyugdíjtakarékossági tippeket adnak egymásnak.

Farkas Flórián romapolitikus a nemzetgazdasági miniszternél hajlong, Navracsics Tibor kormányfő-helyettes a jobbikos Vona Gáborral beszélget és nevet össze. Hende Csaba hadügyért pedig ezúttal Semjén Zsolt általánosságügyi kormányfő-helyettes beszámolóját hallgatja. Hogy a kör bezáruljon, Farkas Flórián végül Lázár Jánosnál köt ki. Rétvári Bence közigazgatási államtitkár a kétharmados többség talán legbátrabb politikusa: szocialista vörös nyakkendőt húzott a mai napra.

13:00 - Kocsis Máté fideszes képviselőt miután Balog Zoltán államtitkárral diskurált, egy rövid pánik fogta el: elhagyta a hajtókájára kitűzött gyászszalagot. Szerencsére padtársa, Répássy Róbert segített neki megtalálni. Nagyon forró lehet a hangulat a patkóban: a legtöbb képviselő újságokkal, jegyzetekkel legyezi magát. A nyári divattrendnek megfelelően ezúttal Szabó Rebeka LMP-s képviselő öltözködött a leginkább. Különdíj.

12:59 - Hende Csaba honvédelmi miniszter vagy nagyon megizzadt, vagy megázott az esőben. A bársonyszékében ülve, jobb kezével telefonálva, bal kezében zsebkendővel törölgeti homlokát és tarkóját.

12:54 - Az LMP-s Szilágyi Péter nagy bajba kerülhet. Kezében egy félliteres kólával érkezett a patkóba. Most épp Jávor Benedek frakcióvezető-helyettes beszélget, közben a kupakot csavargatja. Talán azt hiszi, hogy a "pöriszagot" és a pogácsákat száműző Kövér László házelnök nem fogja észrevenni ezt a renitens viselkedést.

12:49 - Kezdés előtt pár perccel véglegesedett a napirend előtti felszólalások sora. Eszerint, Vona Gábor jobbikos frakcióvezető kezdi Trianonnal, majd az LMP-s Szabó Rebeka beszél a vidék válságáról, őt a szocialista Szekeres Imre követi, aki az elmúlt egy év gazdaságpolitikájáról kíván szólni. A negyedik felszólaló a fideszes Varga István, aki ""Hősi halottaink emléktáblája újra méltó helyen a Parlament folyosóján! Ez még csak a kezdet?"" címet adta felszólalásának. Az utolsó szónok napirend előtt a KDNP-s Lukács Tamás lesz, az ő beszédének címe: ""Privilégiumok és monopóliumok, avagy hogyan készülnek a nemzetközi jelentések" lesz.

12:43 - Puch László a táblagépével játszik, Bárándy Gergely legyezi magát, Szanyi Tibor - szokásához híven - telefonál. A patkóban lévő fideszesek többsége olvasgat, sztorizgat a padtársával. Az LMP székei még üresek, a Jobbik képviselőinek is egyelőre csak a táskáit látni.

12:28 - Göndör István az első szocialista, aki elfoglalja helyét a patkóban. Megérkezik a jobbikból Novák Előd és Dúró Dóra is. A képviselőnő pocakja már szembeötlően gömbölyödik.

12:25 - Fél órával kezdés előtt elhelyezték a kegyelet virágait az államfő bársonyszéknél, Mádl Ferenc portréfotója előtt.

11:47 - A parlament technikai személyzetének egy tagja behozza a patkóba Mádl Ferenc, nemrég elhunyt volt államfő bekeretezett portréfotóját. Készülnek a megemlékezésre.

11:29 - A parlamenti patkó még üres, egyedül a diákcsoportok zsibonganak a páholyokban: fotózkodnak, szájtátanak. Egyelőre egyedül a jobbikos Gyüre Csaba foglalta el a helyét, de ő is csak azért, hogy egy feltűnően csinos fiatal hölgynek megmutassa: hol is szokott ülni a plenárisok alatt.

A hétfői parlamenti menü

Mádl Ferenc egykori köztársasági elnökre való megemlékezéssel kezdődik a hétfői plenáris ülés, majd esküt tesz az új jobbikos képviselő: Jámbor Nándor. Utóbbi a mandátumáról lemondott Samu Tamás Gergő helyét foglalja majd el a patkóban. A kiírás szerint a hétfői ülésen tervezik megtárgyalni a Lázár-Balsai-Talabér hármas által jegyzett, az öregségi nyugdíjkorhatár betöltése előtt folyósított nyugellátás csökkenthetőségét, szociális ellátássá való átalakítását lehetővé tevő törvény módosítójavaslatait és lehetőség szerint megtartják a zárószavazást is.

A napirend-terv szerint lesz még tárgyalás a „Közép-európai Funkcionális Légtérblokk” létrehozásáról szóló megállapodás kihirdetéséről, a cukorgyárak privatizációját áttekintő és a gyöngyöspatai eseményeket feltáró vizsgálóbizottság felállításáról, a képviselők javadalmazásáról szóló törvény módosításáról, és többek között a világörökségi törvény meghozataláról is.

Ami az interpellációkat illeti, a kérdések sorát az MSZP-s Varju László kezdi. A Gyurcsány-féle platform igazgatója „több ember, kevesebb pályázat, lassabb kifizetés?” címmel próbálja majd zavarba hozni a nemzeti fejlesztési minisztert. Őt Lenhardt Balázs jobbikos politikus követi, aki a nemzetgazdasági minisztert kérdezi majd, felszólalásának címe: „folytatódik a kész átverés show”. Az ökopárti Scheiring Gábor a költségvetési zárolásokról interpellál, a szocialista Tukacs István pótköltségvetést vizionál majd, a szintén MSZP-s Józsa István pedig a devizahitelesek mentőcsomagja kapcsán teszi majd fel a kérdést: „győztek a bankok?”. Ugyanebben a témában interpellálja a nemzetgazdasági minisztert Z. Kárpát Dániel (Jobbik) is, aki arról érdeklődik majd radikális stílusban, hogy vajon „mikor lesz elég bátorsága a kormánynak” ahhoz, hogy a devizahitel-károsultak valódi problémáira adjon válaszokat.

Természetesen ezen a napon sem maradhatnak el az öninterpellációk. Előbb a KDNP-s Kalmár Ferenc fogja saját fejlesztési miniszterét interpellálni arról, hogy mit szól az egykori MHSZ székház „zűrös ügyeiről” Szegeden, de ennél is izgalmasabbnak és forróbbnak ígérkezik Ágh Péter Fidelitas-elnök, fideszes országgyűlési képviselő vállaltan „kemény” interpellációja a honvédelmi miniszterhez. Hende Csabának arra kell majd válaszolnia, hogy megszűnt-e már a korrupció a honvédelmi tárcánál és a hozzá kapcsolódó gazdasági társaságoknál. Már most biztosan leírhatjuk, hogy Hende Csaba arról fog beszélni: a kormányváltás óta eltelt időszakban tucatnyi bűncselekményre bukkantak, de azóta sikerült leszámolni mindenféle korrupcióval.

Hende egyébként múlt héten a témában már tartott sajtótájékoztatót, most viszont – köszönhetően Ágh Péter fideszes képviselő bizonyosan önálló ötletének – a parlamenti jegyzőkönyvbe is elmondhatja a HM-átvilágítás általuk megállapított eredményeit. Már csak az lesz a kérdés, hogy Ágh Péter vajon elfogadja-e majd a miniszteri választ, vagy a T. Háznak kell szavaznia róla. Kevés kétségünk van.

Új képviselő a házban: a jobbikos Jámbor Nándor hivatalos eskütétele
Budapest, 2011. június 6. Jámbor Nándor, a Jobbik parlamenti képviselője (k) teszi le az esküt az Országgyűlés plenáris ülésén.
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.